top of page

Feribot İle Seyahat Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Feribot ya da deniz otobüsünü tercih etmeniz için nedenler bulunmaktadır, ancak deniz otobüsünü tercih ettiğinizde dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar da vardır. İşte bazıları;

• Feribot tıpkı bir dolmuş gibidir. Düzenli koltukları, şoför mahalli ve belli yolcu kapasitesi vardır. Ayakta yolculuk yapmak yasaktır. Bu yüzden biletinizi almak için gişeye yaklaştığınızda; ‘yer kalmadı’ ikazı ile karşılaşabilirsiniz.

• Deniz otobüsü yolculuğunuz için erken rezervasyon seçeneğinden yararlanma imkanınız vardır. Deniz otobüsleri ile deniz yolculuğunu ilk kez yapacaksanız bilmeniz gerekir ki; deniz tutabilir. Deniz otobüsleri seri ve hızlı hareket etmektedir ancak küçük dalgalarda bile sallanmaktadır. Eğer deniz tutuyor ya da dalgaların midenizi bulandırma ihtimali varsa, deniz otobüsü ile yolculuk, zor anlar yaşamanıza sebep olabilir.

• Eğer deniz otobüsü ile yolculuğunuzda yanınızda çocuğunuz da olacaksa; onun güvenliğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun kucağınızda yolculuk yapması onun güvenliği açısından tehlike arz edebilir. Bu yüzden çocuğunuz için ayrı bir koltuk almayı ihmal etmeyin.

• Deniz otobüslerinde yazın ve kışın klima sistemi devrededir. Yazın serin, kışın sıcak bir yolculuk yaparsınız. Denizin rüzgarı yüzünüze çarpmaz ancak, yazın klimanın serinliği eğer terli iseniz hasta olmanıza sebep olabilir. Bu yüzden klimanın direk estiği yerlere oturmamaya özen gösterin. Genellikle arka ve ön koltuklarda klimanın serinliği daha çok hissedilir. Orta koltukları tercih edebilirsiniz.

• Deniz otobüsüne inerken ve binerken, iskeleye tamamen yaklaşmış olmasına dikkat edin. Kıyıya çarpan dalgaların şiddeti ile bile deniz otobüsü sallanabilir. Olası bir sallantıda dengenizi kaybedebilirsiniz. Deniz otobüsü tamamen durmadan siz yerinizden kalkmamaya çalışın. Ayrıca hareket etmek üzere iskeleden ayrılma aşamasındaki bir deniz otobüsüne de binmemeye özen gösterin.

• Kendi güvenliğiniz için, yolculuk esnasında deniz otobüsünün içerisinde ayağa kalkmayın.

• Deniz otobüsü seferleri çok dalgalı ve çok rüzgarlı zamanlarda iptal edilir. Bu yüzden rüzgarlı ve denizin dalgalı olduğu zamanlarda deniz otobüsünü tercih etmemekte fayda vardır. Önceden bilet aldıysanız iptal ettirebilirsiniz ya da başka bir zamana erteleyebilirsiniz. Aksi takdirde uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

• Deniz otobüsü sallandığı zaman panik yapıp, ayağa kalkmamak gerekir. Herhangi bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda görevlilerden yardım isteyebilirsiniz.

• Deniz otobüsü şiddetli dalgalar söz konusu olduğunda batıp çıkabilir. Bundan dolayı mideniz bulanabilir. Özellikle yanınızdan geçen feribotların oluşturduğu dalgaların etkisinde iken deniz otobüsünün denize dalıp, çıkması birkaç kez yinelenebilir.

#DenizOtobüsü #Feribot

Yorum Formu
bottom of page