top of page

Gölcük Gölü: Ülkemizin En Güzel Göllerinden Biri

Ülkemizin en güzel göllerinden birisi olarak bilinen Gölcük Gölü, insana ilham veren etkileyici görüntüsüyle çok sayıda insanın mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin listesinde yerini almayı başarıyor.

Gölcük Gölü

Yüksekliği 1217 metre olan gölün yüzeyi 4.5 hektar, çevresi de yaklaşık 1300 metre kadardır. Etrafı çam, göknar, kayın, gürgen ve karışık türde ağaç türleri ile kaplı gölün her mevsim görüntüsü harikadır. Doğanın olağan üstü güzelliğiyle kaplı olan gölün hemen kenarında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Devlet Konukevi” olan şirin bir yapı bulunmaktadır

Gölcük Gölü Nerede ?

Bu muhteşem göl, Bolu Gölcük Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunuyor. Bu harika gölü ziyaret etmek isteyenlerin ilk olarak Bolu’ya gelmesi gerekiyor. İstanbul’a 260 kilometre mesafede olup yaklaşık olarak 3 saat 40 dakika sürmektedir. Ankara’ya yaklaşık 190 kilometre uzaklıktadır. Kocaeli’ne ise yaklaşık 170 kilometre mesafede bulunuyor. İstanbul veya Ankara’dan TEM otoyolu güzergahı ile kısa bir zaman diliminde Bolu’ya çok kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bolu Gölcük Tabiat Parkı, Bolu ilimizin yaklaşık 13 kilometre güney kesimindedir. Bolu merkezden ise 10 kilometre yol giderek parka ulaşabilirsiniz.

Bu Muhteşem Gölde Ne Yapılır ?

Bisiklet ve Yürüyüş Parkurları

1300m metre kıyı uzunluğuna sahip olan Bolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı yeni yapılan yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla beraber yeni parkurlar da eklenmeye devam edilmekte. 2000m parke yola sahip olan Bolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı’nda hem yürüyüş yapabilir hem de bisiklete binebilirsiniz.

Piknik Alanları

Bolu Belediyesi tarafından özenle yapılmış açık ve kapalı çardaklar, banklar, mangallıklar yer almaktadır. Alışveriş için küçük bir market var ancak her istediğinizi orada bulamayabilirsiniz ya da pahalı gelebilir. Merkezden yukarı doğru çıkarken Karacasu köyünün sağındaki marketlerden ihtiyaçlarınızı karışılabilir. Bolu’nun meşhur patates ekmeğini, Bolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı’na giden yolun sol kenarındaki fırından karşılayabilirsiniz.

Gölün Oluşumu ve Tarihçesi

Gölcük Gölü’nü ziyaret edenler ya da gitmeyi düşünenler tarafından gölün oluşumu ziyaretçiler tarafından merak edilmektedir. Gölcük Gölü, Bolu şehir merkezinin 13 kilometre güneyinde suni olarak yapılan bir set gölüdür. Göl ve etrafı “Tabiat Parkı” olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. 

#GölcükGölü

Yorum Formu
bottom of page