top of page
  • Yazar

Gübrede Uçuk Zam!Gübre fiyatları Anadolu'da ekilebilir arazi fiyatlarını solladı. ZMO Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, "Urfa'da bir dönüm arazi fiyatı yaklaşık 15 bin TL iken, gübrenin tonu 17 bin 100 TL'ye çıktı" dedi. TZD Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş ise, "Bir ton gübre parasına İç Anadolu'da üç dönüm arazi alınabilir hale gelindi" diye konuştu. Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş ise, gübreye gelen zamlara dikkat çekmek için “Bugün bir ton gübre fiyatı ile İç Anadolu’da değil bir dönüm, 3 dönüm ekilebilir arazi alınabilir” diyerek ifade etti.


Bir Yılda Yüzde 300'ü Aştı

Marketlerde birçok ürünün kotalı satılmasına yol açan ham madde krizi, yurt içinde kur krizi sonrası tarlaya inmiş; fiyatlama yapamaz hale gelen firmalar gübre satışlarını ara vermişti. Satışlar henüz tam anlamıyla normale dönmedi fakat gübreye üst üste gelen zamlar çiftçinin alım gücünü her geçen gün daha da zorluyor. Birkaç ay önce Avrupa'da yaşanan doğal gaz krizi sonrası fiyatı en çok yükselen ürünlerden biri gübre olmuş; gübrenin ham maddesi olan doğalgazdaki aşırı fiyat yükselişi, yurt içinde de gübre fiyatlarının bir yılda yüzde 157'den fazla zamlanmasına yol açmıştı. Buna yurt içinde kasımdaki rekor kur artışları eklenince gübredeki son bir yıllık zamlar yüzde 200'ü aşmıştı. Şimdi bu zamlar yüzde 300’ü aşmış durumda. Gübrenin tonu 2020 Haziran'da 1800 TL iken, Haziran 2021'de 4 bin 100 TL'ye çıktı. Kasım ayı başında 10 bin TL olan gübre, şimdi ise 17 bin TL’ye çıktı.


Hemen Düşüş Beklenmiyor

Çiftçi, döviz kurundaki sert gerileme sonrası gübre fiyatlarında düşüş talep ediyor.

Ankara’da gübre bayiliği yapan ziraat mühendisi Murat Çelik’in bu beklentiye ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Kurdaki gerileme sonrası hemen bir fiyat düşüşü beklemek doğru olmaz. Bunun olabilmesi için ham maddenin düşük kurdan alınıp, işlenip, satılması lazım. Şu an için böyle bir durum yok” diyerek ifade etti.

Yorum Formu
bottom of page