Güzeldere Şelalesi: Ormanın İçindeki Eşsiz Güzellik

 Güzeldere Şelalesi, yaylaları, doğa yürüyüşü parkurları, kamp için çok uygun köşeleriyle mükemmel bir hafta sonuna davet ediyor.

Güzeldere

Bu harika şelale, Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafedeki Gölyaka-Güzeldere Köyü’ndedir ve rakımı 630 metredir. Güzeldere Köyü’nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi 130 m. yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunun değişik ağaç türleri ile renk cümbüşü oluşturduğu güneş ışınları ile gökkuşağını içinde barındıran Türkiye’nin en büyük şelalelerindendir.

Güzeldere Şelalesi: Ormanın İçindeki Eşsiz Güzellik

Güzeldere Şelalesi’nde Neler Yapılır?

Şelaleye vardığınızda burada piknik yapabilir, şelaleye karşı resimler çekilebilir ve yürümeyi seviyorsanız doğanın içinde yürüyüş yapabilirsiniz. Bölgede aynı zamanda çadır kampı yapabilir ve şelalenin sesiyle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.  Bölgede aynı zamanda bir kır gazinosu ve büfe de bulunmaktadır. Kahvaltı yapma imkanınızda olduğu şelalede serpme kahvaltı 30 TL. Bolca güzel fotoğraf çekme garantiside bulunuyor. Tek yapmanız gereken şey doğaya kendinizi bırakmak gerisi gelir.

Şelalenin bulunduğu alanda, Kayın, Gürgen, Köknar, Porsuk, Sarıçam, Karaçam, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç, Dişbudak, Ceviz, Orman Kavağı, Orman Söğüdü, Orman Gülü, Kara Yemiş, Papaz Külahı ağaçları; Böğürtlen, Üvez, Alıç, Taflan, Kantaron Otu, Kardelen, Arap Sümbülü, Siklamen, Menekşe, Düğün, Eğrelti, Fiğ, Burçak gibi bitkiler de görülmektedir. Piknik ve mesire yerinde yeme, içme, dinlenme ve konaklama tesisi mevcuttur.

Güzeldere Şelalesi Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Güzeldere şelalesi, Düzce, Gölkaya’da bulunmaktadır. Buraya İstanbul üzerinden ulaşmak için Hendek sapağından TEM otoyolundan ayrılmanız gerekir. Gölkaya tabelalarını takip ederek Gölkaya merkezine ulaşın ve buradan Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip edin. Bölgeye ulaşmak son derece kolaydır. Tabelaları izlemeniz yeterli olacaktır.

Konaklama Ücreti 

Her evde altı kişi kalabiliyor. İki kişi fiyatı 350 lira, fazla her kişi için 100 lira daha ödeniyor. Ancak önceden arayıp yer ayırtmanız gerekli. Tabiat parkına araçla giriş 13 lira. Başka bir seçenek de tabiat parkının içinde, 5 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilen kamp yerinde çadır kurmak. Çadır kurma fiyatı günlük 25 lira. Ancak çadırınızı yanınızda götürmeniz gerekiyor. Karavan fiyatı ise 40 lira. Yemek için tabiat parkı içindeki kır lokantasından hizmet alabilirsiniz. Fiyatlar gayet uygun. Burada konaklayarak Balıklı, Pürenli ve Hera yaylalarına araçlarınızla günübirlik geziler düzenleyebilir, bu yaylalarda doğa ile baş başa kalarak sakin yürüyüşler yapabilirsiniz.

#Güzeldere