top of page
  • Yazar

Gayrimenkul de Değer Artırım Hilesi Önlendi


Türk vatandaşlığı alabilmenin koşullarından biri olan, 250 bin dolarlık taşınmaz yatırımı yapmak istemeyen yabancılar ile bazı değerleme uzmanlarının değer arttırma hilesi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün otomatik değerleme sistemini hayata geçirmesi ile engel olundu.Değerleme uzmanları ile yatırım yapacak yabancının iletişime geçmesi engellenmiş oldu.

Türkiye'den vatandaşlık almak isteyen yabancılar, 2018 yılına kadar 1 milyon dolarlık taşınmaz yatırımı yaparak bu haktan faydalanabiliyordu. 2018 Eylül ayında ayarlama getirilerek, 1 milyon dolarlık taşınmaz 250 bin dolara düşürüldü. Bu düzenleme, en az 500 bin Dolar yatırım yapmış olan veya bankaya yatıranlar ya da en az 50 Türk vatandaşına iş imkanı sağlamış olan yabancılar için de geçerli sayıldı. Yeni talimatnameye göre yabancıların KDV ödemeden Gayrimenkul satın alabilmesinin imkanı sağlanırken, gayrimenkullerin 1 yıldan önce satılmaması koşulu getirildi. Vatandaşlık için 1 milyon dolarlık yatırımın 250 bin dolara indirilmesi, emlak sektörüne olumlu yansıdı. Düzenlemeyi takip eden ilk yıl 2019'un Şubat ayında, Türkiye'de yabancılara konut satışları 2018’in aynı dönemine göre yüzde 92,1 artarak, 3 bin 321'e çıktı. Bu durumu tam tersine kullanmak isteyenler de kısa zamanda hileye başvurdu. Türkiye'den vatandaşlık almak isteyen yabancıların bir kısmı bazı değerleme uzmanları (ekspertiz) ile anlaşma yapıp, 50-100 bin dolarlık taşınmazları dahi 250 bin dolar ve üstünde göstererek satış yaptılar.

Otomasyon Sistemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, bu hileyi saptayan ikinci düzenleme yapıldı. Buna göre, vatandaşlık almak için gayrimenkul yatırımı yapacak yabancı yatırımcıya hangi değerleme uzmanının katkı sağlayacağı akıllı sistem seçiyor. Önceden değerleme uzmanı ile görüşme yapamayan yabancı yatırımcı, hileye başvuru yapamıyor. Sistemin hilenin önüne geçtiğini belirten Antalya Tapu Kadastro 6’ncı Bölge Müdürü Funda Aydın Seymen; "Doğru değerleme raporlarının bize gelen değerleme raporları içinde bazı yanıltıcı bilgiler olduğunu tespit ettik. 250 bin dolar etmeyen taşınmazların sırf vatandaşlık elde etmek için yüksek gösterildiğine şahit olduk. Bu nedenle yanıltıcı değerleme raporlarını engellememiz gerekiyordu. Geliştirilen sistemle vatandaşlık isteyen yabancı yatırımcıyla değerleme uzmanı arasındaki iletişimi kestik" şeklinde konuştu. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Üyesi Selman Özgün, 2021 yılı 9 aylık sürecinde Antalya'da geçen seneye göre yüzde 71'lik büyüme sağlandığını aktardı. Kentte 9 aylık zamanda yabancılara 7 bin 251 konut satışı gerçekleştiğini açıklayan Özgün, yıl sonunda Türkiye genelinde 50 bin, Antalya genelinde ise 10 bin konutun yabancılara satılmasını beklediklerini ifade etti. 2023 yılı için yabancılara satılması hedeflenmiş olan konutlardan elde edilecek kazancın, 15 milyar dolar olduğunu vurgulayan Selman Özgün, "2021 yılı itibarıyla 10 milyar dolara yaklaşacağını bekliyoruz. En çok konut 5 bin 923 ile İranlılara satıldı. 5 bin 621 Iraklılar, 3 bin 115 ile Ruslar sırasıyla konut alan yabancılar oldu. İlk 20 de Batı ülkeleri dikkati çekiyor" şeklinde konuştu.

İstanbul'dan Sonra En Çok Antalya İstanbul'dan sonra en çok Antalya'da yabancılara konut satışı gerçekleştiğini belirten Selman Özgün, değerleme uzmanlarının başvurduğu hile ile ilgili: "Bir süredir burada bir sorun yaşanıyordu. Konutlar gerçek değerinin çok üstünde gösteriliyordu. Gerçekten böyle bir rakamın alınmadığı konuşmalara şahit oluyorduk. Artık işlemler sistem üzerinden ilerliyor. Otomatik değerleme uzmanları kendilerine verilen gayrimenkulü değerleyerek sisteme işliyor."ifadelerine yer verdi.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page