Gençlerde Virüse Karşı Kendine Dikkat Etmeli!

İzmir’de yeni tip koronavirüsü (Covid-19) yenen 27 yaşındaki asistan doktor Kıvanç Kaçar, gençlerde virüse karşı kendine çok dikkat etmeli diyerek uyardı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nde asistan hekim olarak eğitim alan ve üniversite hastanesinde Covid-19 Yoğun Bakım Servisi’nde görev yapan Kıvanç Kaçar’ın 5 Aralık’ta rahatsızlanması üzerine yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı.

Evinde karantinaya alınan genç doktor, 5 gün sonra solunum yetmezliği ve yüksek ateş sebebiyle çalıştığı hastaneye başvuruda bulundu. Meslektaşları, Kaçar’ın hastanede tedavi görmesine karar verdi. Solunum desteği alan Kaçar, 5 günlük tedavi sürecinin ardından evinde yeniden karantinaya alındı. Genç hekim, 3 hafta sonra sağlığına kavuşarak görevinin başına döndü.

Nefes Almada Güçlük Çektim ve Yorgunluk Hissettim

Doktor Kıvanç Kaçar, belirtilerin gribal enfeksiyon şeklinde kendini göstermeye başladığını, şikayetlerinin artması üzerine test yaptırdığını söyledi.

Covid-19’un daha önce yaşamış olduğu solunum yolları enfeksiyonu ya da gribe benzemediğini söyleyen Kaçar, “Covid-19, ciddi solunum sıkıntısına neden oluyor. Bu hastalık normalde gençlerde semptom göstermiyor ya da gençler hafif atlatıyor ama bende öyle olmadı. Nefes almakta güçlük çektim ve bir de yorgunluk hissettim. Normalde bana 5 saat uyku yetiyordu ama o süreçte 14 saat uyuyarak dinlenebildim. Bu hastalık yaşlılarda etkili oluyor deniliyor ama gençler de yaşlılar kadar dikkatli olmalı.”

Gençlerde

Bu Hastalık Gerçekten Çok Tehlikeli

Kaçar, ikinci test sonucunun negatif çıkmasına rağmen hala öksürük ve yorgunluk şikayetinin devam ettiğini söyledi. Hastalığın nefes darlığına sebep olduğunu ve bunun sıkıntısını çok yaşadığını belirten Kaçar, “Artık yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastalarının nefes alırken yaşadıkları zorlukları daha iyi anlıyorum. Bu hastalık gerçekten çok tehlikeli. Normalde nefes aldığınız zaman akciğeriniz şiştiği için göğüs kafesiniz genişler. Hastayken akciğerim havayla dolmuyordu ve şiddetli bir ağrı vardı. Kısa ve sık nefes alıyordum. Bu da benim için çok yorucu oluyordu. Covid-19 geçirdikten sonra nefes almanın ne kadar kıymetli bir şey olduğunu daha iyi anladım. ” dedi.

Kaçar, göreve başlamasının sonrasında başta gençler olmak üzere tüm hastalarını Covid-19’a karşı uyardığını ifadelerine ekledi.

#Covid19 #Virüs

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör