Gilindire Mağarası: Doğa Harikası’na Yolculuk

Gilindire Mağarası, Mersin’de bir kirpiyi takip eden çobanın keşfettiği ve Akdeniz kıyısındaki yer alan mağara olarak biliniyor.

Dikkat Çeken Mağara

Buzul dönemine harika bir ziyaret imkanı sunan Gilindire Mağarası, tamamen doğal oluşumdan meydana gelmiş bir mağaradır. Ayrıca Türkiye’nin en dikkat çekici doğal alanlarından biri olarak biliniyor. Özellikle mağaranın içindeki sarkıt, dikit ve duvar ile akma taşlar o kadar muhteşem görünür ki, ziyaret boyunca tüm bu görseller harika bir turistik gezi imkanı vermektedir.

Gilindire Mağarası: Doğa Harikası'na Yolculuk

Aydıncık ilçesi sınırlarındaki mağara, 1999 yılında hayvanlarını otlatan bir çobanın, çevrede gezen kirpiyi takip etmesiyle ortaya çıkmıştır. Kirpinin girdiği mağaranın büyüklüğü ve görselliği karşısında şaşkına düşen çobanın olayı duyurmasıyla, Orman ve Su İşleri Bakanlığı mağarayı tabiat parkı ilan ederek koruma altına aldı.

Tarihi Hazine Aynalı Göl

Aydıncık’ın bilinmeyen tarihi hazinesi “Gilindire (Aynalı Göl) Mağarası. “Bu mağara tek başına yerli ve yabancı misafirler için bir hazine. 1999 yılında bulunan mağara, 2015 yılından bu yana misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır. Buzul çağında oluştuğu tahmin edilen mağarada, 450 metre yatay ilerleyen ana girişten sonra büyük bir göle ulaşılıyor. Mağaranın içi, 100 metre genişlik ve 18 metreye varan tavan yüksekliğiyle rengârenk dev boyutta sarkıt, dikit, sütun, duvar damlataşları ve akma taşlarla bir başka dünyayı yansıtıyor. Mağaranın sonunda, tavan yüksekliği 35-40 metre, derinliği 5-47 metre olan bir göl var. Denizden 240 metre uzaklıktaki göl, denize bağlanıyor.

Mağara Nerede Yer Alıyor ?

Gilindire Mağarası Mersin’de yer alır. Aynı zamanda Akdeniz Bölgesi’nde olduğunu da dile getirmek mümkün. Mersin’i ziyaret ettiğiniz zaman kolayca bölgeye ulaşabilir ve bu muhteşem doğallığı ziyaret etme şansını elde edebilirsiniz.

Gilindire Mağarası: Doğa Harikası'na Yolculuk

Gilindire Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Gilindire Mağarası Mersin’in Aydıncık ilçesinde yer almaktadır. Aydıncık’a gelerek bu bölgeden rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı ulaşım yollarını değerlendirebilir aynı zamanda ziyaret saatleri içerisinde güvenli şekilde mağarayı gezebilirsiniz.

Gilindire Mağarası: Doğa Harikası'na Yolculuk

Gilindire Mağarası Ziyaret Saatleri Kaçta ?

Gilindire Mağarası’nı ziyaret etmek için sabah 08.00’den itibaren Akşam saat 17.00’a kadar bu bölgeye gidebilirsiniz. Bu saat aralıklarında Gilindire Mağarası ne ziyaret ederek muhteşem doğal güzellikleri şahitlik etmeniz mümkün.

#Gilindire