top of page

Grip ve Koronavirüsü Birbirine Karıştırmayın

Kışın yaklaşmasıyla birlikte mevsimsel grip vakalarının sayısı arttı. Aynı anda koronavirüs ve mevsimsel grip olan kişilerin sayısında da artış olduğunu belirten Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, semptomlar aynı olsa bile güçlü ve yüksek ateşin ayırt edici olabileceğini söyledi.

Kış aylarının kendini belli etmeye başlamasıyla grip semptomları başladı. Covid-19’un yaklaşık 1 yıldır yaşamımızda olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, griple koronavirüs arasındaki farkları ve benzerlikleri anlattı. İki hastalığında burun akıntısı ve tıkanıklığıyla belirti vermeye başladığını söyleyen Dr. Işık, “İkisi de grip etkeni olarak yıllardır bildiğimiz virüsler ama koronavirüs maalesef 1 yıldır yeni bir mutasyon geçirerek hayatımıza daha ağır bir şekilde girdi. Ancak bu hastalığı herkes ağır şekilde geçirmiyor. Grip şikayetiyle geçiren hastalar da var. Nezle, grip ve Covid-19 birbirine çok karışıyor. İkisinde de ortak görülen şikayetler var. Fakat ayırt edebileceğimiz yönleri de var. En sık birlikte gördüğümüz şikayetler burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yaygın kas ve vücut ağrısı ile ateş şikayetleridir. Bunları her iki hastalıkta da görüyoruz” dedi.

Covid-19 da iyileşme dönemi daha uzun sürüyor

Gripte ateşin daha kısa süreli olduğunu anlatan Dr. Işık,”Gripteki ateş birkaç günde kendiliğinden düzeliyor. Covid-19’da ise yaygın kas ağrısında olduğu gibi daha uzun süreli görülüyor. Covid-19’da nezle, gripten farklı olarak gördüğümüz şikayetler de var. Tat, koku kaybı, ishal, yaygın sırt ve bel ağrısı şikayetleri bunlardan bazılarıdır. Covid-19’da ateş daha yüksek ve daha uzun süreli olduğu için dirençli oluyor. Hastalığın iyileşme dönemi daha uzun sürüyor. Ateşin düşmesi birkaç günden 4-5 güne kadar uzayabiliyor.”

İkisinin birlikte geçirilmesi büyük sorunlara yol açabilir

Yaşlı ve kronik hastalığı olanların kendine dikkat etmesi gerektiğini belirten Işık, “Riskli insanlar en azından kendilerini gripten korusunlar. Covid olsalar bile üzerine grip eklenmesin çünkü ikisi birlikte görüldüğünde çok daha ağır seyredebiliyor. İkisi de zatürreye sebep olabiliyor. İkisinin aynı anda geçirilmesi çok daha büyük sorunlara yol açabilir” dedi.

Bazı hastaların neden ağır geçirdiğini anlatan Işık, “Hastalığın ağır geçirilmesindeki en önemli etkenlerden biri yaş faktörüdür. Özellikle 50-65 yaş üstü hastalar ağır geçiriyorlar. Ek hastalıklar çok önemli. Diyabetik ve kronik, kalp akciğer hastalığı olan kişiler daha ağır geçiriyor. Sağlık personelleri çok riskli. Virüsün yoğun olarak alınması da ağır geçirip geçirmemekte önemli bir etkendir. Eğer yoğun aldıysak yakın mesafede aldıysak ağır tablolar görüyoruz. Temas süresi bunlarla ilişkili. Bağışıklığı baskılayan ilaç tedavisi tablonun ağırlaşmasına neden olur.”

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page