top of page

Hadrian Kapısı: Halk arasında Üç Kapılar

Hadrian Kapısı, surlar içindeki eski Antalya kentinin kapılarından biri bugün yaygın ismiyle “Üç Kapılar”  tarihi adıyla karşımıza çıkıyor.

ÜÇ KAPILAR

 Antalya’nın gözde mekanlarından biri olan Kaleiçi‘nde, kentin tarihi zenginliğinin en görkemli sembolleri arasında yer alıyor. Anıtsal nitelikteki kapı, binlerce yıllık tarihi, zarif detayları, gösterişli mimarisi ile Antalya’nın silüetine güzellik ve ayrıcalık katan bir eserdir. Turizm kenti Antalya’da bulunan ve halk arasında Üç Kapılar olarak tanınan tarihi Kaleiçi’nin girişindeki 1890 yıllık Hadrianus Kapısı’nı, kente gelen yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret ediyor. Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapadığı için yıllarca kullanılmamış bu sayede günümüze kadar bozulmadan, tahrip olmadan ulaşmıştır. Yapıda yuvarlak kemerli 3 adet kapı açıklığı bulunur. Sütunları hariç tamamı beyaz mermerden yapılmış olup, muhteşem oyma ve kabartmalarla süslenmiştir. Kapının her iki yanında 2 adet kule bulunmaktadır. Güney kısmında kalan Julia Sancta Kulesi Hadrian döneminden kalmış Kuzeydeki kulenin ise alt kısmı antik çağdan kalma olup üst kısımları Selçuklular döneminde inşa edilmiştir. Dört ayak üzerinde yükselen üç gözlü girişi ve sütunlarla süslü çift cepheli mimarisi ile Roma Şeref Tak’ı görünümündedir. Tak’ın üzerinde muhtemelen imparator ve ailelerinin heykelleri yer almaktaydı. Ancak bunlardan günümüze ulaşan olmamıştır.

Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı

Kaleiçi’nin bengonvillerle çevrili, dar sokaklarına açılan Hadrian kapısı surlarla çevrili bölgenin en hareketli noktalarından birisidir. Günün hemen hemen her saati canlı ve kalabalıktır. Aslında limana kadar inen tarihi bölgenin pek çok girişi var. Kaleiçi’nin giriş noktalarından biri olan Hadrian Kapısı, Antalya’ya ismini veren kent tarihinde önemli bir yeri olan Bergama Kralı II. Attolos döneminde yaptırılmış. M.S.130 yılına tarihlenen kapının yapılış amacı ise Roma İmparatoru Hadrian’in Antalya ziyaretini onurlandırmak olarak bilinir.

Hadrian Kapısı

Nasıl Gidilir ?

Hadrian Kapısı Antalya Müzesi-Zerdalilik güzergahında çalışan Nostaljik Tramvayın Üçkapılar durağının hemen yanında yer alıyor. Nostaljik tramvaya yakınsanız kolaylıkla Hadrian Kapısı’na ulaşabilirsiniz. Metro kullanarak da Hadrian Kapısı’na gitmek kolay. Havalimanı-Kepez arasında çalışan metrroya binip İsmetpaşa durağında iniliyor. Durakla tarihi kapı arasındaki mesafe yürüyerek 10 dakika sürmektedir.

#Hadrian

Yorum Formu
bottom of page