top of page

Hamburg: Almanya’nın İkinci Büyük Şehri

Hamburg, herkesin dikkatini çeken Almanya’nın ikinci büyük şehri, en fazla turistin ağırlandığı yerler arasında bulunuyor…

Metropol Kent

Hamburg, resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya’nın ikinci en büyük şehridir. Avrupa Birliği sınırları içerisindeki en büyük altıncı metropol olan kent, kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturuyor. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı olarak nitelendirilen Hamburg, ülkenin en büyük limanına ev sahipliği yapıyor. Ülkenin ekonomisi için olduğu kadar donanma açısından da önem taşıyan bu liman şehri, İkinci Dünya Savaşı sırasında yüksek miktarda bombardımana hedef olduğundan eski yapılar ne yazık ki bir hayli tahrip olmuş. Bunların hepsi restore edilmiş ama bir kilise savaşın vahşetini herkesin görebilmesi açısından harap biçimde bırakılmıştır.

İklimi Nasıl ?

Almanya’nın kuzeyinde yer alan Hamburg buna rağmen denize olan yakınlığı nedeniyle konumundan bekleyeceğiniz kadar soğuk değildir. Onun yerine yıl boyu yağış alan, biraz Britanya’yı andıran bir iklime sahiptir. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması on yedi derecenin üzerine çıkmaktadır.

Nerede Bulunuyor ?

Hamburg, Avrupa kıtasında yer alan Almanya’nın bir şehridir. Almanya aynı zamanda bir Orta Avrupa ülkesidir. Almanya’nın kuzeyinde, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ni birbirinden ayıran Jutland Yarımadasının güney ucunda yer alan Hamburg, Elbe, Alster ve Bille Nehirlerinin birleşim noktasında kuruludur.

Gezilecek yerler 

Hamburg, kalabalık nüfusu ve modern şehir yapısına rağmen gezilecek görülecek çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir. Şehrin en hareketli merkezi Rathausmarkt, restoran, kafe ve alışveriş merkezlerinin yer aldığı meydandır. Rathausmarkt Meydanı’nda bu muhteşem şehrin tarihi belediye binası da bulunuyor. St. Michael Kilisesi, doğal güzelliği ve yemyeşil dokusuyla Alster Gölü, dünyanın en büyük demiryolu minyatürünün sergilendiği Miniatur Wunderland, Uluslararası Denizcilik Müzesi ve Hamburg Müzesi şehirde ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Hamburg: Almanya'nın İkinci Büyük Şehri

Nasıl Gidilir ?

İstanbul’dan Hamburg’a her gün direkt uçuşlar bulunuyor. Bunlardan birini tercih ederek kente ulaşabilirsiniz. Yolculuk ortalama 3 saat sürecektir.  

Ne Zaman Gidilmeli ?

Almanya’nın en soğuk dönemleri aralık ve şubat ayları arasında yaşanmaktadır. -2 dereceye kadar düşen hava şartlarında bu şehri keşfetmek biraz sıkıntılı olabilir. Bu yüzden Bahar aylarında ya da temmuz ağustos aylarında seyahat edebilirsiniz. 

#Almanya #Hamburg

Yorum Formu
bottom of page