top of page

Hastalıklara Karşı Kalkan Görevi Üstlenen Tahin

Beslenme uzmanı Gözde Güzelcan akciğerin temizlenmesini sağlayan ve hastalıklara karşı koruyan tahinin özellikle Covid-19 döneminde kahvaltı sofralarından eksik edilmemesi gerektiğini tavsiye etti. Güzelcan, “Tahin çok güçlü bir antioksidandır. Bir yemek kaşığı tahini meyvelerin üzerine dökülerek tüketilmesi pek çok hastalığa karşı koruyucu olacaktır” dedi.

Hem Covid-19 salgını hem de grip salgının fazla olduğu bugünlerde uzmanlar, vücut direncinin güçlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirtiyor. Beslenme uzmanı Gözde Güzelcan, koronavirüs sürecinde kahvaltı sofralarında tahinin mutlaka olması gerektiğini söyledi. Güzelcan, “Tahin; magnezyum, demir, fosfor ve lif açısından çok güçlü bir antioksidandır. Bir yemek kaşığı tahini meyvelerin üzerine dökülerek tüketilmesi pek çok hastalığa karşı koruyucu olacaktır” dedi.

Hastalıklara

Antioksidan Seviyesi Çok Yüksek

Yoğurt ve meyvelerin üzerine bir tatlı kaşık tahin dökülüp yenmesinin pek çok hastalıklara iyi geleceğini ve vücut direncini arttıracağını belirten Güzelcan, “Tahin, güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğu için kanserin de savaşçısıdır. Sesamil ve sesamol gibi lignatlar içerdiği için kalp damar sağlığı için de çok önemlidir. 40 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, tahini düzenli olarak tüketen kişilerin kötü kolestrolünde azalma gözlenmiştir. Öte yandan tahinin akciğer temizlenmesinde de çok etken olduğuna dair çalışmalar mevcut. Ayrıca, tahinin içerisinde fosfor olduğu için kemik yapısını güçlendiriyor. Günde bir yemek kaşığı kadar tahini tükettiğiniz meyvenin üzerine döküp yemeniz sizi pek çok rahatsızlıktan koruyacaktır” dedi.

Kişinin Daha Sağlıklı Kalmasını Sağlıyor

Tahinin tüketildiğinde zararlı ve kalorili besinlere yönelimin azaldığını ifade eden Güzelcan, “Tahin, şeker içeriği olmayan glikoz şurubu içermeyen pekmezle birlikte de tüketilebilir. Tahin içeriğinden dolayı yendiği zaman zararlı ve daha kalorili yiyeceklere yönelinmesini engelliyor. Bu da direkt olarak kilo alımlarını etkileyerek kişinin daha sağlıklı kalmasını sağlıyor” ifadelerini kullandı. 

#Tahin

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page