top of page
  • Yazar

Hazır Giyim Ve Konfeksiyon Sektörü 2021'i Üç Rekorla Kapattı!Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 2021'de 51 bin yeni istihdam oluşturarak çalışan sayısını 659 binin üzerine çıkarırken, cari açığın kapatılmasına verdiği 18 milyar dolarlık katkı ile de fark oluşturdu. Katma değerli üretimi, istihdama katkısı, ülke ekonomisine kazandırdığı net döviz getirisi ile Türkiye'nin stratejik sektörleri arasında yer alan hazır giyim ve konfeksiyon endüstrisi, 2021'i üç rekor ile kapattı. Yıllık ihracatını 3 milyar dolardan fazla yükselterek ilk kez 20 milyar doların üzerine taşıyan sektör, cari açığın kapatılmasına da 18 milyar dolardan fazla katkı verdi.


İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, yaptığı açıklamada sektör olarak 2021'de başarılı bir performans ortaya koyduklarını söyledi. Yıl boyu devam eden ham madde krizine rağmen hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 18,3 artışla 20 milyar 250 milyon dolara ulaştığını bildiren Gültepe, şöyle sürdürdü: "Kapasite kullanım oranımız aralıkta yüzde 83,2'ye ulaştı". Eğer ham maddeye erişim sorunları nedeniyle siparişleri geri çevirmek zorunda kalmasaydık, daha yüksek oranlı bir ihracata ulaşabilirdik. 2021'de Almanya ve İspanya başta olmak üzere AB ülkelerine ihracatımızdaki yüzde 20'lik artışın altını özellikle çizmek istiyorum. Son yıllarda istikrarlı şekilde yükselen ABD'ye ihracatımızın da yüzde 19,8 artışla 1 milyar dolar sınırına yaklaşmış olmasını çok önemsiyorum. AB ve ABD'ye ihracatta yakaladığımız yükseliş trendinin devam edeceğini öngörüyorum. Olağanüstü sorunlarla karşılaşmazsak 2022 için koyduğumuz en az 23 milyar dolarlık ihracat hedefimizi rahatlıkla yakalayıp geçeceğimize inanıyorum. Türkiye son yıllardaki atılımlarıyla küresel alıcılar tarafından hazır giyim tedarikinde en önde gelen üç ülke arasında gösteriliyor. Uluslararası arenadaki bu avantajımız sayesinde orta vade için koyduğumuz 33 milyar dolarlık ihracat hedefimize de kısa zamanda ulaşacağız" diyerek ifade etti.


"İstanbul Hazır Giyim Ve Moda Fuarı İle Bir Hayali Gerçeğe Dönüştürüyoruz"

Mustafa Gültepe, sektör için yıllardır hayal olan İstanbul'da uluslararası hazır giyim fuarı projesini de Şubat ayında gerçeğe dönüştüreceklerini bildirdi. İHKİB çatısı altında fiziki ve sanal fuarlar organize etmek üzere 'Istanbul Fashion Connection'ı (IFCO) kurduklarını hatırlatan Gültepe, "Aralık ayında düzenlediğimiz sanal fuarımıza katılan firmalarımızı dünyanın dört bir yanından binlerce nitelikli alıcı ile buluşturduk. 9 - 11 Şubat tarihleri arasında da fiziki olarak İstanbul Hazır Giyim ve Moda Fuarımızı gerçekleştireceğiz. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) iş birliğinde düzenleyeceğimiz fuarda 300'ü aşkın firmamızı dört kıtadan alıcılarla buluşturacağız. İstanbul Fuar Merkezi'nde 20 bin metrekarelik alanda düzenleyeceğimiz organizasyonumuzu, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını kutlayacağımız gelecek yıl 100 bin metrekarelik alanda gerçekleştirmeyi planlıyoruz" diyerek ifade etti.


Türkiye Hazır Giyim Sektörü İle İlgili Rakamlar Şöyle Belirlendi:

İhracat: 20 milyar 250 milyon dolar

Cari açığa katkı: 18 milyar dolar

2021'de oluşturulan istihdam: 50,8 bin (Ocak - Ekim)

Üretimde toplam istihdam: 659,4 bin (Ekim 2021)

Yorum Formu
bottom of page