top of page
  • Yazar

Herkesin Merak Ettiği Soru Bakan Nebati'ye Açık Açık Soruldu!Dolarda 6 liralık düşüş olan "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" sistemiyle ilgili merak edilen sorulara Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, canlı yayında yanıt verdi.


"Doların Artışı Daha Büyük Zarar Veriyor"

Program sunucusu Ahmet Hakan, yeni sistemle ilgili herkesin merak ettiği "84 milyon neden parası olanın zararını karşılasın?" sorusunu Bakan Nebati'ye sordu. Doların artışının ekonomiye daha büyük zarar verdiğini ifade eden Nebati, "Hazine'ye zarar veriyorsunuz diyenlere net bir soru soruyorum: 84 milyon insana dolar 1 lira artarken 450 milyar liralık bir borcu yüklemek mi iyi yoksa döviz gene yükselsin, aradaki küçük farkı Hazine veya MB ödeyecek, bu aradaki farkı 84 milyona yüklemek mi daha iyi?" yanıtını verdi.


"Türkiye'ye Verdiği Zarar Çok Büyük"

Dövizle birlikte fiyatları artıranların yanlış yaptığını ifade eden Nebati, "Dolar 18 liradan 12 liraya düştü. 6 liranın karşılığı ne kadar biliyor musunuz? 2,7 katrilyon. Büyük rakam dimi. Bir de bu işin psikolojisi var. Döviz yükseldi, her şeye zam geldi. Ya adam dolarla hiçbir şey almıyor, hiçbir şeye etkisi yok. Döviz arttığı kadar fiyatları artırmış. Türkiye'ye verdiği zarar, çok büyük. Bununla yanlış yapıyorlar" diye belirtti.


"Cımbızlama Bir Hastalık Haline Döndü"

Nebati'nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Türkiye'de cımbızlama bir hastalık haline dönüştü. Bir bakıyorsunuz bir cümleyi almış bunu kullanıyorlar. Bunu hastalıklı bir şekilde ortaya sürmek, hastalık diyorum buna. Sosyal medyada kim olduğunu belli olmayan birileri, hakaret ediyor, cımbızlama yapıyor buradan algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar" diyerek belirtti.


"Çok Net Bir Şekilde İşimize Hakimiz"

Bugün Merkez Bankası 12 Lira olarak açıklamıştı. Artık insanlar dolar indi mi çıktı mı diye bakmayacak. TL mevduat sahipleri koruma altında, yükselişten etkilenmeyecek. 18 liraya gider iken rakamlar sürekli değişti ve yukarı doğru değişti. Dolardaki bu radikal düşüşten sonra bunun salınımlarının hafif gelmesi beklenemez. Salınımı görebiliyoruz, takip edebiliyoruz. Her şey kontrol altında. Türkiye'nin gerçekliği ile uyuşmayan yapay bir fırtına estirildi. Piyasayı izliyoruz, ikaz ediyoruz, sonra gereğini yapıyoruz. Biz dış saldırı yapacak bütün yolları kapattık. Çok net bir şekilde işimize hakimiz.


"İnsanların Psikolojisi İle Oynuyorlar"

Merkez Bankası müdahale ederse açıklamak zorunda, dolaylı müdahale de belli bir müddet sonra zaten gözüküyor. Kesinlikle hiçbir şekilde kura müdahale edilmedi. Çok sığ bir piyasa ve insanların psikolojisi ile oynuyorlar. Dövizi bilerek yükseltmek intihardır, böyle bir şey olmaz. Türkiye'de herkes dolara bakar. Döviz değil direk dolara bakar. Bizim bir hocamız vardı. "Ne zaman ki televizyonu açtınız, doları görmeye başladınız homoekonomikus olmuşuzdur" diye belirtti.

Yorum Formu
bottom of page