• Yazar

İhtiyaç Sahibi Ailelerin Çocukları İçin Yapılan Destek Miktarı 1.611 TL'ye Yükseltildi!Memur maaşlarına yapılan düzenleme ile ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek miktarı da arttı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, desteğin 1.259 liradan 1.611 liraya yükseltildiğini söylerken, ödemelerin de başladığını açıkladı. Toplamda 234 milyon 66 bin TL olarak yapılacak ödemeler, 15 Ocak'a kadar tamamlanacak.


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelere çocuklarının okul masrafları ve diğer gereksinimlerini karşılamaları için ödenen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarının memur maaşlarına yapılan düzenleme doğrultusunda bu ay her bir çocuk için ortalama 1.259 TL'den 1.611 TL'ye çıkarıldığını açıkladı.


Toplam 234 Milyon 666 Bin TL Ödenecek

Ödemelerin başladığını belirten Bakan Yanık, ailelerin hesaplarına bu ay toplam 234 milyon 666 bin TL yatırılacağını kaydetti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ihtiyaç sahiplerine yönelik birçok sosyal hizmeti bulunduğunu ifade eden Bakan Yanık, SED'in de çocukları desteklemek için ödendiğini söyledi.


Her Yıl Ocak Ve Temmuz Ayında Belirleniyor

Aile odaklı bir sosyal hizmet modeli olan SED ile çocukların ekonomik nedenlerle ailesinden uzakta büyümesini önlenmeyi amaçladıklarını dile getiren Bakan Yanık, şunları kaydetti: "SED hizmetimiz ile ihtiyaç sahibi ailelerimizin aile bütünlüğünü korumayı hedefliyoruz. Ekonomik nedenlerle çocuklarımızın ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir arada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. SED ile ihtiyaç sahibi aileler çocuklarının başta eğitim olmak üzere diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aynı zamanda çocuklarımıza sosyal ve kültürel faaliyetlere katılma imkanı da sağlıyoruz. SED miktarı her yıl ocak ve temmuz aylarında yeniden belirleniyor. İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için ödediğimiz ortalama SED miktarını bu ay 1259 liradan 1611 liraya yükselttik. Ocak ayında ailelerin hesabına toplam 234 milyon 666 bin TL yatıracağız" diyerek ifade etti.


Ödemeler 15 Ocak'a Kadar Tamamlanacak

Ödemelerin 15 Ocak'a kadar tamamlanacağını söyleyen Bakan Yanık, SED hizmetinden 142 bin çocuğun yararlandığını bildirdi.