İstanbul, Koronavirüs En Pahalı 100 Şehir Arasında


İstanbul, Koronavirüs En Pahalı 100 Şehir Arasında

İstanbul, 24 sıra birden yükseldi ve dünyanın en pahalı 96. şehri olarak kayıtlara geçti. Yeni hazırlanan bir hayat pahalılığı raporuna göre koronavirüs salgını dünyanın en pahalı şehirleri listesini rapor etti. İstanbul 1 yıl önceki listeye kıyasla pahalılık sıralamasında en çok artışa geçen kent oldu. İstanbul, 24 sıra birden yükseldi ve dünyanın en pahalı 96. şehri olarak kayıtlara geçti.

Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit’in (EIU) yıllık raporuna göre, dünyanın en pahalı üç kenti Hong Kong, Zürih ve Paris oldu. İstanbul ise 1 yıl önceki listeye kıyasla pahalılık sıralamasında en çok yükselen kent oldu. İstanbul, 24 sıra birden yükseldi ve dünyanın en pahalı 96. kenti olarak İstanbul kayıtlara geçti.

Geçen yıl Hong Kong ile aynı seviyede olan Singapur ve Osaka ise sıralamada gerilere indi. Singapur fiyatları yabancı çalışanların Kovid-19 salgını nedeniyle ülkeden çıkması nedeniyle inişe uğradı. Çoğu Çin kenti de, ABD ve Çin arasındaki gerilimin fiyatları artırmasından dolayı pahalandı.

Salgın Yüzünden BANGKOK 20 Sıra Birden Geriledi

EUI Dünya Hayat Pahalılığı biriminin başı Upasana Dutt “Geçtiğimiz yıllarda genelde Asya şehirleri sıralamasında başı çekiyordu, fakat salgın bu yıl olan sıralamayı değiştirdi” dedi. Tayland’ın başkenti Bangkok da listede 20 sıra birden geriledi ve 46. en pahalı şehir olarak kayıtlara geçti.

LONDRA 3 Basamak Yükseldi

EIU’nun raporu, yabancı çalışanlar için hazırlanıyor ve uluslararası şirketlerin çalışanlarının iş gezileri ve yabancı çalışanlara yönelik maaş ve masraf ödemelerini belirlemekte kullandığı verilerle hazırlanıyor. Çoğu Çin kenti, ABD-Çin arasında tedarik zincirlerini zorlayan ve tüketici fiyatlarını artıran teknoloji savaşı yüzünden listede ön sıralara çıktı.

Listede Londra üç basamak yükselerek 20. Basamağa yükseldi, New York ise Cenevre’yle birlikte 7. sırayı paylaştı.

En Büyük Artışa Geçen Tütün ve Eğlence

EIU Dünya Yaşam Pahalılığı endeksi, 130 büyük kentte Eylül ayındaki mal ve hizmet fiyatlarını karşılaştırıyor. Genel olarak fiyatlar sabit kaldı, fakat rapora göre temel tüketim maddelerinin fiyatları, diğerlerine kıyasla daha dirençliydi. Lojistik sorunlar da fiyatları artırırken, tuvalet kağıdı ve makarna gibi ürünlerdeki problemler aynı kategoride fiyatları yükseltti.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör