İzlanda Mavi Lagün: Cennetten Bir Köşe

İzlanda Mavi Lagün (Blue Lagoon) jeotermal kaplıcaları ülkenin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Reykjanes yarımadasında bulunan kaplıcalarda eksili değerlerdeki hava sıcaklığında bile yüzebilirsiniz.

Akla Gelen İlk Tatil Rotası

 Avrupa’da gezilecek yerler deyince Türkiye‘de ilk akla gelen ülke olmasa da İzlanda imkanı olanların seyahat planlarında olması gereken ülkelerden bir tanesi. İzlanda soğuk iklimi, kutu gibi dizilmiş binaları, renkli bir o kadar da hüzünlü gün batımı ile bir ada ülkesidir. Kutuplara yakınlığı ile içimizi donduran İzlanda’da gezilecek yerler denilince doğa harikası şelaleleri, mavi göl olarak adlandırılan dünyanın en güzel termal gölü Blue Lagoon’u ilk olarak akla gelenler oluyor. Başkent Reykjavik’e yaklaşık 40 km uzaklıkta olan bu jeotermal kompleks ülkenin en dikkat çeken yerlerinden biri. Buraya “Blue Lagoon” yani mavi lagün denmesinin nedeni tamamen suyun görüntüsüyle ilgilidir.

İzlanda Mavi Lagün: Cennetten Bir Köşe

Mavi LagünBu masmavi rengi sağlayan şey ise silika denen bir maddedir. Ayrıca kireç oranı da çok yüksek olduğu için suyun içini görmeniz mümkün değil. Suyun sıcaklığı her daim 39-40 derece arası olduğundan İzlanda’nın dondurucu soğuğunda bile burada yüzebiliyorsunuz. Ancak dışarısı 2-3 derece arası olduğundan sudan çıkar çıkmaz bornozlara sarılmak gerekiyor. Suyun sahip olduğu mineraller dolayısıyla cilde ve birçok rahatsızlığa iyi geldiği herkes tarafından biliniyor.

İzlanda Mavi Lagün: Cennetten Bir Köşe

Hatta tesiste surata sürülmesi için bir çeşit çamur dağıtılıyor. Bölge eskiden sadece yerel halk tarafından biliniyormuş. Son birkaç yıl içinde çok güzel bir tesisin kurulmasıyla lagün dünyanın dört bir yanından misafir ağırlamaya başlamıştır. Şahane manzarada İzlanda soğuğunda bu kaplıcada vakit geçirmek gerçekten paha biçilemez. Birçok insana göre de fotoğraf çekebilmek için mükemmel bir mekan. İnsanlar burada fotoğraf çekip Instagram üzerinden paylaşabilmek için adeta yarışıyor.

İzlanda Mavi Lagün: Cennetten Bir Köşe


İzlanda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzlanda’ya gitmek için Schengen vizenizin olması gerekiyor. Ülke Türkiye’den 3 saat geride. Şuan Türkiye’de saat sabah 10 iken İzlanda’da saat sabah 7 oluyor. Bu fark yaz döneminde 4 saate çıkıyor. İzlanda para birimi İzlanda Kronu. 2019 yılı Ocak ayı itibari ile 1 Türk Lirası yaklaşık 22,75 İzlanda Kronu yapıyor. 1 TL 2015 yılında 48 İzlanda kronu yapıyordu. TL’nin Kron’dan yüksek olduğuna bakmayın ülke Avrupa’nın en pahalı yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

#İzlanda