top of page

İlaç Kullanmayı Kabul Etmeyenler Dikkat!

Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Covid-19 yoğun bakım servisi görüntülendi. Sağlık personellerinin canla başla çalıştığı serviste tedavi gören hastaların bir çoğunun ilaç kullanımını kabul etmedikleri için daha ağır durumda hastanede tedaviye alındığı kaydedildi. Uzmanlar, Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz verilen ilaçları kullanmayan Covid-19 hastalarının tedavi sürecini diğerlerine göre daha ağır geçirdiği yönünde uyarıyor. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cemal Pazarlı, son günlerde kısıtlamalardan sonra pozitif vaka sayılarında belirgin bir azalma gözlemlense de yoğun bakımda bu tip hastalarla tedaviye devam edildiğini ifade etti.

Tedaviye Harfi Harfine Uyulmalı

Pazarlı, halk arasında son zamanlarda ilaçların kullanılmaması sebebi ile istenilmeyen durumlarla karşılaştıklarını söyleyerek, “Bu hastalıkta en önemli şeylerden birisi hızlı tanı ve tedaviye başlanılması. İlaçlarla ilgili bazı spekülatif haberler ve halk arasında söylentiler hastalığın tanısı teşhisi ve tedavisi konusunda bazı vakalarda bizi zorluyor. İlaç kullanımı konusunda bazı hastalarda dirençle karşılaşıyoruz. Bu tip hastalar bize daha kötü bir durumda gecikmiş olarak geliyor. Tedavisi daha zor oluyor. Bu nedenle halkımıza tavsiyemiz hastalık tespit edildiğinde Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen tedaviyi harfi harfine kullanılması. Bu hem hastalığın ilerlemesini geciktiriyor hem de geç kalınmasını önlüyor. Bu konuya özellikle dikkat etmelerini rica ediyoruz” dedi.

İlaç

Sağlık Çalışanları Hastaların Gereksinim Duyduğu Tüm İhtiyaçlarını Karşılıyor

Pazarlı, sağlık çalışanların hastaların tedavisinin yanı sıra diğer gereksinimlerini de karşıladığını belirterek, “Koronavirüs hastalarının bulaş riskinden dolayı yakınları ve refakatçilerini yanlarına alamıyoruz. Sadece uzaktan kamera sistemleri ile gösterebiliyoruz. Bu nedenle hastaların bakımlarını yapan yapan refakatçileri sağlık çalışanları oluyor. Tıbbi tedavilerinin yanı sıra diğer ihtiyaçları da giderilmeye çalışılıyor. Bu süreç hasta ve yakınları için zor bir süreç olduğu için mümkün mertebe kısıtlamalara uymaları maske, mesafe, hijyen kurallarına azami dikkat göstermeleri ve evlerinde izole olmalarını önemle rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bana Bir Şey Olmaz Demeyin

Kurallar uymayan, maske takmayan insanları özellikle uyaran Pazarlı, “Yoğun bakımda tedavisi ağır geçen hastaları görseler kurallara uymaya dikkat edeceklerdir. İnsanlar kendisi veya bir yakını hastalanınca durumu fark ediyor. Bu nedenle bana bir şey olmaz diye düşünmemek lazım. Azami olarak bütün kurallara uymak lazım” dedi.

#Covid19 #TedaviSüreci

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page