top of page

İnsuyu: Turizm Yönünden Zenginleşen Mağara

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan İnsuyu Mağarası, normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte 1 Haziran’da yeniden ziyaretçilere açıldı. 

Herkesin Görmesi Gerek

İnsuyu Mağarası’nı ziyaret etmek için Ankara’dan gelen Dağıstan Ateş, “Daha önce görme fırsatım olmamıştı. Gerçekten beklediğimin çok çok ötesinde bir yermiş. Böyle bir mağara hayal bile edemiyordum. Çok harika bir yer. Herkese tavsiye ederim. Burdur- Antalya yolundan 1 kilometre içeride. Herkesin gezmesi, bu güzelliği görmesi lazım, diye düşünüyorum” diye belirtti.

Turizm acentesinde çalıştığını söyleyen Refika Yılmaz, “Turizm açısından ülkemizin her yeri cennet. Birçok mağara gezdim ama buraya ilk defa geldim. Herkesin görmesi gereken çok güzel bir yer” diye konuştu.

Gezilip Görülmesi Gereken Yer

Antalya’dan burayı ziyarete gelen geldiğini söyleyen Gülbeyaz Hakikat de “İnsuyu Mağarası’nı çocukken görmüştüm. O zaman da etkileyiciydi, hala etkileyici. Üzüldüğüm tek durum göllerde su kalmamış ve kurumuş ama mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer. Mağaraya girince ‘koskoca dağın altındayım’ diye bir ürperti yaşıyorsunuz ama herkese tavsiye ediyorum. İnsuyu Mağarası gerçekten çok güzel bir yer” ifadelerini yer verdi.

İnsuyu: Turizm Yönünden Zenginleşen Mağara

Doğal Sit Alanı

Burdur- Antalya kara yolu üzerinde, Burdur’a 13 kilometre uzaklıkta yer alan İnsuyu Mağarası, yaklaşık toplamda 597 metre uzunluğunda yatay bir mağaradır. İnsuyu’nda karstik yapının gün geçtikçe erimesi ve aşınması sonucu sarkıt ve dikitler meydana gelmiştir. Kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin oluşum tarzları dikkate alındığında, mağaranın binlerce yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir. İnsuyu Mağarası, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 9.7.1976 gün ve A 113 sayılı kararı ile birinci derece doğal sit olarak tescil edilmiştir.

İnsuyu Mağarası’na Nasıl Gidilir?

İnsuyu Mağarası’nı ziyaret etmek için karayolu tercih edecek kişiler Burdur- Antalya yolunun 13. Kilometresini geçtikten sonra tabelaları takip ederek İnsuyu Mağarası tabelasını gördükten sonra yaklaşık olarak 9000 metre kadar bir yol gidildikten sonra mağaraya ulaşmak mümkündür. Bu muhteşem mağara bölgede oldukça popüler mağaralardan biridir. Bundan dolayı birçok kişi Antalya üzerinden ya da Afyon ve Ankara üzerinden bölgeye karayolu ile ulaşabilmektedir.

#İnsuyuMağarası

Yorum Formu
bottom of page