top of page

Ihlara Vadisi: Kapadokya’nın Değerlisi

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın incisi olarak tanınan tarihi ve doğal güzelliklerin buluştuğu Ihlara Vadisi, son günlerde Rus turistlerin akınına uğruyor.

Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Vadi, Kapadokya bölgesinin güneyinde Aksaray ili sınırları içerisindedir. Kapadokya’dan gerçekleştirilen günlük turlar ile ziyaret edilmektedir. Vadinin oluşumu asırlar önce Hasan Dağı’nın lav püskürterek volkanik bir katman oluşturmasıyla başlıyor. Gel zaman git zaman seller, rüzgarlar ve rotası vadi olan Melendiz Çayı’yla bu volkanik katman aşınmalara uğruyor. Yerin tabanı derin bir şekilde oyuluyor ve yer yer 120 metreyi bulan derinliğiyle, 14 kilometrelik uzunluğuyla kanyon görünümündeki Ihlara Vadisi oluşuyor.

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesindeki bu harika vadi, kaya oyma mekanları, kiliseleri ve bitki örtüsüyle Kapadokya’yı gezmeye gelen yerli ve yabancı misafirlerin dikkatini çekiyor. Kaya oyma mekanları, kiliseler ve bitki örtüsüyle her mevsim misafirleri kendisine hayran bırakan 14 kilometre uzunluğundaki Vadi’ye 394 basamaklı merdivenle inilmektedir. Kapadokya, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesindeki Vadi’yle başlıyor. Bu sebeple de özellikle Kapadokya bölgesine gezmeye giden yerli ve yabancı turistler Vadi’yi de kesinlikle ziyaret ediyor.“Rus Turistler Akın Ediyor”

Rus turistlere rehberlik eden Selim Ateş, şunları dile getirdi:

“Sonbahar döneminde Vadi’ye başta Rusya olmak üzere, Ukrayna ve Pakistan’dan gelen misafirler ilgi gösteriyor. Ihlara Kanyonu, dünyanın ikinci büyük kanyonudur. Birincisi Amerika’da Grand Kanyonu’dur.Ihlara Vadisi çok önemli bir yer. Bizans döneminde rahip ve rahibelerin inzivaya çekildiği ve yaşadığı bir yerdir. Bu yüzden diğer kanyonlardan çok daha farklı bir konumda yer almaktadır. Tam ortasından Melendiz Çayı geçiyor. Hasandağı’nın milyonlarca yıl önce patlaması ile Ihlara Vadisi oluşmuştur. Aşağıdan yukarı doğru 90 metre yüksekliği var.

Ihlara Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi, Hasan Dağı’nın kuzeydoğusunda kalıyor ve Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara Kasabası’ndan başlamaktadır. Vadi’nin Aksaray’a mesafesi 40, Nevşehir’e mesafesi 100, Kayseri’ye mesafesi ise yaklaşık 148 kilometredir. Vadiye geliş için farklı yol alternatifleri bulunuyor. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz Aksaray – Nevşehir yolunun 11. km’sinden sonra saparak vadiye ulaşabiliyorsunuz. Bu yoldan Hasan Dağı ve Akçakent güzergahlarına girip düz bir yoldan ilerleyebilir, isterseniz tabelasını göreceğiniz Gücünkaya yolunu da kullanabilirsiniz. Gücünkaya yolu sizi Kızılkaya, Selime ve Yaprakhisar’ı dolaştırıp Ihlara Vadisi sapağına getiriyor.

#Ihlara

Yorum Formu
bottom of page