top of page

Ilıca Şelalesi: Kastamonu’nun Yeşil Cennet’i

Ilıca Şelalesi ülkemizde yer alan birçok şelaleden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Her şelalede olduğu gibi yukarıdan aşağıya hızlı bir şekilde akan ve böylece doğal bir güzellik oluşturan Ilıca Şelalesi de görenleri kendine hayran bırakacak güzelliktedir. 

Kastamonu Ilıca Şelalesi

Şelale  yaklaşık 10 metre yükseklikte dökülmekte ve döküldüğü yerde bir havuz oluşturmaktadır. Şelale suyunun döküldüğü bu havuzun etrafı ağaç ve bitkiler ile çevrilidir. Ağaçların yansıması ile yeşil bir görüntü oluşturan havuz muhteşem bir manzara oluşturmaktadır. Şelale çevresinde gezinti yapabilirsiniz. Suyun oluşturduğu farklı şeklideki kayalar oldukça dikkatiniz çekecektir. 


Kastamonu Ilıca Şelalesi

Şelale 10 metre yükseklikte dökülmekte ve döküldüğü yerde bir havuz oluşturmaktadır. Şelale suyunun döküldüğü bu havuzun etrafı ağaç ve bitkiler ile kaplıdır. Ağaçların yansıması ile yeşil bir görüntü oluşturan havuz muhteşem bir manzara oluşturmaktadır. Şelale çevresinde gezinti yapabilirsiniz. Suyun oluşturduğu farklı şeklideki kayalar oldukça dikkatiniz çekecektir. Ayrıca bu köy içerisinde Bizans Döneminde yapılan bir hamam bulunmaktadır. Ilıca Hamamı olarak bu hamam kubbeli yontma taştan yapılan bir yapıdır.

Ilıca Şelalesi: Kastamonu'nun Yeşil Cennet'i

Şelalenin Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Kastamonu iline bağlı Pınarbaşı ilçesinde yer almaktadır. Yorucu, stresli şehir hayatından kaçmak isteyen herkes harika manzaralar sunan alanları ziyaret etmek istemektedir. Bu alanlardan bir tanesi de Şüphesiz Ilıca Şelalesi’dir. Şelalenin özellikle bölgeye gelen herkesin görmesi gereken doğa harikalarından bir tanesidir. Şelale yaklaşık 14 metre yükseklikten dökülmektedir. Döküldüğü yerde harika bir şölen oluşturan harika şelale görüntüsü ile kişilerde oldukça güzel hisler uyandırır. Özellikle küçük kaçamaklar arayan kişiler için Ilıca Şelalesi oldukça güzel alanlardan bir tanesidir.

Ilıca Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kastamonu il sınırları içerisinde yer alan Şelale, Pınarbaşı ilçesine yaklaşık 11 kilometre mesafede bulunmaktadır. Horma kanyonu içerisinde akan Zara çayı ve kanyon çıkışında bu muhteşem şelale bulunmaktadır. Ilıca Şelalesi’nin bulunduğu alana gelindiğinde şelaleye ulaşabilmek için bir süre yürüyüş yapmak gerekir. Kanyonun bulunduğu alanda yürüyüş, ahşap bir platform üzerinde yeşil ağaçların arasında gerçekleşmektedir.

Ne Zaman Gidilir ?

Şelalenin özellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında ziyaret edilebilecek alanlardan bir tanesidir. Yaz aylarında şelalede şelalenin akan bölgesinde bulunan gölette yüzülebilir. Kişiler yazın bunaltıcı sıcağından şelalenin serin sularında rahatlama keyfini yaşayabilir.

#IlıcaŞelalesi

Yorum Formu
bottom of page