• Yazar

Japon Bilim İnsanları Açıkladı: Trabzon Hurması Covid-19'a İyi Geliyor!


Japon bilim insanlarının yaptığı deneysel çalışma, Trabzon hurmasından elde edilen tanen maddesinin Covid-19'a yakalanma ya da şiddetli semptomlar geliştirme ihtimalini azalttığını ortaya koydu. Covid-19'a karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları dünya genelinde devam ederken, Japon bilim insanları virüsle mücadelede umut olabilecek bir bilimsel çalışmaya imza attı. Ülkenin Kashihara kentindeki Nara Tıp Üniversitesi'nden bir araştırma grubu, hamsterlar üzerinde yapılan deneylerin Trabzon hurmasından elde edilen tanen maddesinin Covid-19'dan enfekte olma veya ciddi semptomlar geliştirme ihtimalini düşürdüğünü belirtti.


Sonuçları İngiltere'deki Scientific Reports dergisinin dijital versiyonunda yayınlanan çalışma kapsamında hamsterların ağız boşluğuna Trabzon hurmasından elde edilen tanen maddesi içeren bir bileşiği uygulayan araştırmacılar, maddeyi almayan hamsterların akciğerlerinde 3 gün içinde yüksek oranda viral yük ve zatürre belirtisi görüldü. Trabzon hurmasından elde edilen tanen bileşiği enjekte edilen hamsterların akciğerlerinde ise düşük viral yoğunluk görülürken, verem belirtisi görülmedi.


Enfeksiyon Riskini De Azaltıyor

Trabzon hurmasından elde edilen tanen maddesi verilen hamsterları 30 dakika boyunca Covid-19 virüsü taşıyan hamsterlarla aynı kafese koyan uzmanlar, 1 haftadan sonra yapılan testlerde maddeyi alan hamsterların ciğerlerinde virüse hiç rastlanmadı. Bulguların deneyde kullanılan bileşiğin Covid-19'dan enfekte olma ya da şiddetli semptomlar geliştirme ihtimalini azalttığını ortaya koyduğunu söyleyen uzmanlar, buna rağmen insanlar üzerindeki klinik testlerin önem taşıdığının ve daha fazla deneye ihtiyaç olduğunu belirtti.


Her Derde Deva

Aslen Çin ve Japonya'da yetişen ve ülkemizde "cennet meyvesi" ya da "cennet hurması" olarak da tanınan meyvenin içerdiği zengin A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, potasyum ve magnezyum sebebiyle kalp hastalıkları, kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiği söylüyor.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör