• Yazar

Küresel Piyasalar, Yeni Haftaya Karışık Seyirle Başladı!Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın şahinleşen duruşu ve dünya genelinde rekor seviyelere çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarıyla karışık bir seyir izlenirken, bu hafta gözler Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları ve çarşamba ABD'de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) başta olmak üzere yoğun veri takvimine çevrildi.


Küresel pay piyasalarında fiyatlamalarda etkili olan etkenler günden güne çoğalıyor.

Fed, geçen hafta yayınlanan toplantı tutanaklarında beklenenden daha hızlı ve daha önce faiz artışına gidebileceğini açıklarken, bu dönemde bilançosunda küçülmeye gidip gitmeyeceğine ilişkin soru işaretleri fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Öte yandan, ABD'de açıklanan makroekonomik veriler enflasyonu destekleyici şekilde gerçekleşmeye devam ederken, çarşamba günü açıklanacak TÜFE verilerinin varlık fiyatlarında oynaklığı artırması tahmin ediliyor.


Fed'in ilk faiz artışına martta gideceğine ilişkin beklentiler de gittikçe yükseliyor. Tahvil piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed'in yıl sonunda politika faizini yüzde 1'e çıkartacağı tahmin edilirken, ilk faiz artışına yüzde 90 ihtimalle martta gideceği tahmin ediliyor. Diğer yandan Kovid-19 salgınında Omicron varyantı dünya genelinde oldukça hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Çin ülke genelinde Kovid-19 testine başlayacağını duyururken, Avustralya'da salgının başından bu yana ilk kez 100 bin vaka açıklandı.


Söz konusu gelişmelerle ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi Ocak 2021'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,80'e çıkmasının ardından yüzde 1,77 seviyesinde dengelendi. New York borsasında satıcılı seyir devam ederken, S&P 500 endeksi yüzde 0,41, Nasdaq endeksi yüzde 0,96 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,01 değer kaybetti. Yeni haftanın açılışında ise ABD'de endeks vadeli işlem kontratları alıcılı seyrediyor. Avrupa'da pay piyasaları geçen hafta ABD'de şahinleşen Fed'e karşın alış ağırlıklı seyrini korurken, Fransa'da CAC 40 endeksi haftalık bazda kapanış rekoru kırdı. Cuma günü, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,47 değer kazanırken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,65, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,13 değer kaybetti. Avrupa endeksleri bugün vadeli işlemlerde ise pozitif devam ediyor.


Asya'da kovid-19 salgınında artan vaka sayılarına karşın piyasalar haftaya karışık bir seyirle başlarken, geçen haftaki düşüşe öncülük eden teknoloji hisseleri, yeni haftanın açılışında değer kazanan sektörler arasında bulunuyor. Gelişmelerle, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,24 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,67 değer kazanırken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,97 düştü. Japonya'da ise resmi tatil nedeniyle piyasalarda henüz işlem gerçekleştirilmedi.