top of page
  • Yazar

Kısıtlamalar Kalktı: İngiliz Tur Operatörleri Ve Havayolu Şirketleri Umutlu!İngiltere’de koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi hava yolu şirketleri ve tur operatörlerini umutlandırdı. İngiltere, Cuma gününden itibaren tam aşılılar için yolculuk testi gereksinimini kaldıracak. Havayolu şirketleri ve tur operatörleri ise tatil planlarında büyük bir sıçrama gerçekleşeceği beklentisiyle personel sayılarını artırıyor.


2019’a Göre Yüzde 15 Artacak

Ryanair Havayolları'nın CEO'su Michael O'Leary, tatil planlarının yeniden başlamasıyla seyahatlerde güçlü bir sıçrama olacağını öngördüklerini söyledi.


Türkiye Rezervasyonlarında “Muazzam Bir Artış” Var

Havayolu ve tur operatörü Jet2, geçtiğimiz günlerde İngiltere'de Covid kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından tatil rezervasyonlarında yüzde 30 oranında artış yaşandığını açıklamıştı. Şirket, Kanarya Adaları, Balear Adaları, İspanya, İtalya ve Portekiz için tatil satışlarında güçlü bir artış olduğunu paylaşmıştı. Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs için yapılan rezervasyonlarda ise "muazzam bir büyüme" olduğunu belirterek bu yıl için yaz tatili paketi planlarının 2019'u geçtiğini söylüyor. EasyJet CEO'su Johan Lundgren, ise bastırılmış talebin yaz kapasitesini 2019 seviyelerine yaklaştırması gerektiğini belirtiyor.


“Kısıtlamalar Nedeniyle Hala Birçok İnsan Çekingen”

Bağımsız seyahat acentesi ağı Advantage Travel Partnership'in CEO'su Julia Lo Bue-Said, yaz aylarında beklenen sıçramanın gerçekleşmesi için tüketici güveninin biraz daha iyileşmesi gerektiğini söylüyor. Lo Bue-Said, “Kuralların tekrar değişmesi olasılığına karşılık birçok insanın seyahat planlarını önceden yapma konusunda çekingen. İspanya gibi popüler destinasyonlarda kısıtlamaların hala devam etmesinin aileleri plan yapmaktan alıkoyuyor. Üyelerimiz tarafından yapılan tüm satışların üçte birini Nisan öncesi için yaptırılan rezervasyonlar oluşturuyor. Bu alışılmadık bir şey. Ayrıca, bu yaz seyahat edenlerin önemli bir bölümünü geçen yıl ve hatta 2020'de seyahatlerini iptal edenler oluşturacak” dedi.


Yaz Sezonu Rezervasyonları Bir Numara

Hays Travel'ın başkanı Dame Irene Hays ise, birçok müşterinin son dakika rezervasyonu yaptırdığını, ancak yaz sezonunun "açık arayla bir numara" olduğunu söylüyor. Dame Irene, insanların artık tatile hazır ve büyük bir tatil fırsatı beklediklerini vurgulayarak “Ocak ayının ikinci haftasından bu yana Hays Travel'ın rezervasyonlarının her hafta düzenli olarak artıyor ve en büyük artış Pazartesi günü İngiltere'nin tam aşılı kişiler için seyahat testlerini iptal edeceğini açıklamasının ardından gerçekleşti. Kısa mesafeli tatil rezervasyonlarının çoğu İspanya, Türkiye ve Yunanistan'a yapılıyor, ancak daha uzun süreli ve uzun mesafeli tatillerde de olağanüstü bir artış var" açıklamasını yaptı.


Yazın Nasıl Geçeceğini Söylemek İçin Erken

Seyahat acenteleri ve tur operatörleri birliği ABTA, üyelerinin, İngiltere'nin seyahat kısıtlamalarını gevşetmesinin ardından, faaliyetlerinde bir artış bildirirken yazın nasıl geçeceğini kesin olarak söylemek için henüz çok erken olduğunu düşünüyor.

ABTA sözcüsü Emma Brennan, diğer birçok sektör gibi seyahat endüstrisinin de işe alım konusunda zorluklar yaşadığını şu sözlerle aktarıyor: "Salgın yüz binlerce kişinin işini kaybetmesine neden oldu ve birçok insan başka sektörlere yöneldi. Sektör olarak şimdi onları ve yeni yetenekleri çekme zorluğuyla yüzleşmemiz gerekiyor" diyerek belirtti.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page