top of page

Kabağın Vücuda Faydaları Nelerdir? Zararı Var Mıdır?

Kabak, yaz aylarında çok sevilen ve farklı tariflerle yemekleri yapılan bir sebzedir. Çok lifli bir sebze olduğu için özellikle bağırsak tembelliğine karşı yararları çoktur. ‘Kabağın kalorisi ve besin değeri’ çok yüksektir. Fırında kabak yemeği, kabak kızartması, kabaklı omlet, tencerede kabak yemeği, mücver gibi pek çok farklı pişirilme çeşidi vardır. Keskin bir tadı olmadığı için tatlı yapımında bile kullanılabilen kabak ile kalorisi düşük ve diyete uygun bir kabaklı browni yapılması da mümkündür.

Kabağın birçok farklı tüketilme çeşidi de vardır. Bazı kişiler kabağı çiğ olarak tüketmeyi sever ve salatalarda rendeleyerek kullanmayı tercih edebilir. ‘Çiğ kabak yemek zararlı mı’ sorusu çoğunlukla merak edilir ancak kabağın çiğ olarak tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Hatta besin değerlerinin kaybolmaması için kabağın aşırı pişirilmesi değilde özellikle buğuda pişirme gibi yöntemleri önerilir. Kabak içerisinde vücut sağlığı için gerekli olan besinlerden demir, magnezyum, sodyum, kalsiyum ve potasyum bulunur, günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz mineralleri almanızı sağlar. Kavun, karpuz, acur gibi türler ile aynı aileden olan kabak, kabakgiller familyasındandır. Balkabağı, helvacıkabağı, sakızkabağı gibi çeşitleri vardır.

Kabağın Faydaları

 1. Kabak yağ oranı çok düşük bir sebzedir. Bu özelliği ile kalp ve damar sağlığı açısından oldukça yararlı bir besindir.

 2. Vücuttaki kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Potasyum ve magnezyum açısından zengin oluşu kardiyovasküler rahatsızlık risklerini engeller.

 3. Kanserli hücreler ile savaşır. Serbest radikallerin çoğalmasını ve kanserli hücre oluşumunu engeller.

 4. Kemik yapısını güçlendiren kabak, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde omurga yapısının güçlendirilmesini sağlar. Yaş ilerledikçe daha sık görülen eklem ağrılarının oluşmasını engeller.

 5. Besin değeri yüksek bir gıda olduğu için immün sistem üzerinde olumlu etkileri bulunur. Bağışıklığınızı güçlendirerek enfeksiyon kapılmasını engeller. Üst solunum yolları ile ilgili oluşabilecek rahatsızlıklara karşı koruyucu bir etki sağlar ve alerjik reaksiyonların semptomlarını azaltır.


Kabağın
 1. Sağlıksız beslenme veya aşırı yağlı ve kalorili beslenmenin sonucunda vücutta toksin birikir. Kabağın suyunu sıkarak yeşil kabak suyu elde edilip tüketildiği takdirde vücuttaki toksinlerden kurtulursunuz ve idrar yollarınızı çalıştırmış olursunuz. Yeşil kabak suyunun içerisine limon, elma, fesleğen gibi farklı tatlar da katarak hem lezzetini hem sağlığını arttırmanız mümkün.

 2. Yaş ilerledikçe görülme olasılığı artan katarakt gibi göz hastalıklarını önler. İçerisindeki lutien ile göz sağlığınızı korumanızı sağlar.

 3. Hayvansal gıdalar ile protein almayı istemeyenlerin sıklıkla tercih ettiği kabak vücudunuzun protein ihtiyacını karşılar. Ayrıca protein içeren besinler doyurucu olma ve tok tutma gibi özelliklere sahiptir.

 4. Kabak, beyin sağlığınızı koruyarak, daha işlevsel olmasını ve uzun süreli hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.

 5. Hamilelikte kabak tüketmek uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Zengin besin değeri ile anne ve bebek için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar.

 6. Yüksek miktarda lif içeren kabak, bağırsak problemi yaşayan kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken bir besindir. Hemoroid problemi yaşayanların belirtilerini ve ağrılarını azaltıcı bir etkisi vardır. Kabızlık şikayetlerini de önlemeye yardımcı olur.

Kabağın Zararı Var mı?

Kabağın aşırı tüketilmediği takdirde bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak kabağın faydalarını görebilmek için özellikle mevsiminde taze olarak tüketilmesi noktasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca etkilerini görebilmek için pişirme yöntemlerine de dikkat etmek gerekir. Fazla pişirmek tüm besin değerlerini yok etmenize neden olabilir.

#Kabak

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page