Kabuklu Deniz Ürünlerindeki Gizli Tehlikeye Dikkat!

İzmir’de çok tercih edilen kabuklu deniz ürünlerindeki gizli tehlikeye karşı Beslenme Uzmanı Deniz Zünbülcan, uyarılarda bulundu. Zünbülcan, “Kabuklu deniz mahsullerini tüketirken dikkatli olmalıyız. Başta midye olmak üzere kabuklu deniz canlıları, kadmiyum, arsenik gibi ağır metaller içeriyor. Aşırı tüketimde kansere neden olabiliyor”. dedi.

Beslenme uzmanı Deniz Zünbülcan, kabuklu deniz ürünlerini sık sık tüketen kişilere uyarılarda bulunup, özellikle bu mahsullerden en çok tüketilen midyenin kadmiyum, arsenik gibi ağır metaller içerdiği için kansere neden olabileceğini, hamilelerin yemesi halinde ise bebeğe zarar verebileceğini söyledi. Kabuklu deniz mahsullerinin ağır metaller içerdiğine dikkat çeken Zünbülcan, “İzmir’de midye sokak lezzetlerinin başında geliyor. Tüketimi çok fazla. Ancak midye başta olmak üzere kabuklu deniz canlıları, kadmiyum, arsenik gibi ağır metaller içeriyor.

Sağlık açısından zararları mevcut. Kişi bu canlıları tükettiğinde, ağır metalleri de tüketmiş oluyor ve düzenli olarak bu mahsuller ile beslenildiğinde vücuda zarar veriyor. Sinir sistemini zayıflatıyor, bağışıklık sistemini düşürüyor, kansere neden oluyor. Öte yandan midyeyi hamilelerin özellikle tüketmemesi gerekiyor. Hem annenin hem de bebeğin zehirlenmesine yol açar. Ayrıca, bu ağır metallerin etkileri bebeğe geçerek otizm başta olmak üzere zihinsel problemlere bile neden olabilir” dedi.

Güvenilir yerden midye alınması gerektiğini söyleyen Zünbülcan, “Midye balık yerine geçmez. Kişi midyeyi seyrek aralıklarla ve bir seferde 3-4 taneyi geçmemek koşuluyla bekletmeden tüketmeli. Her yerden midye almamalı. Özellikle güvenilen markaların sertifikaları bulunan midyeleri tercih edilmeli” dedi.

Kabuklu deniz

İzmir’in %95’i Midye Tüketiyor

Türkiye’de bir midye dükkanı zincirinin İzmir şube işletmeciliğini yapan Veli Kaçar, midye ile ilgili açıklamalarda bulundu;

“Bir deniz canlısı olan midye, doğal ortamından toplanıp çiftliklerde yetiştiriliyor. Ancak ülkemizde midye çiftlikleri de yok. İhracat kayıt belgeli, sağlıklı ve kaliteli hijyenik ortamlarda üretilmiş midyeler artık tezgahlarda yer alıyor. Bu midyeleri, kendi hijyenik ortamımızda, mutfağımızda üretmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin diğer illerinde nüfusun yüzde 50’si İzmir’de yüzde 95’i midye tüketiyor” dedi.

Deniz ürünlerini sıklıkla tükettiğini söyleyen Büşra Portakalcı’da, “2 haftada bir deniz mahsulleri tüketiyorum. Midyeyi de tüketiyorum” dedi. Ünal Berşan Aydemir, “Ayda en az 1-2 defa midye yiyorum. Midyeye karşı bir bağımlılığım oluştu” dedi. Ukrayna’da yaşayan Akın Aydemir ise, “Türkiye’ye ne zaman gelsem ilk işim midye yemek oluyor” ifadelerini kullandı. Ethem Koy, midyenin sağlık problemlerine yol açtığını bildiği için tüketmediğini belirtirken, “Eskiden kabuklu deniz canlılarını tüketiyordum. Yapılan yerlerin, sağlıklı ve temiz olduğunu düşünmüyorum. Genellikle merdiven altında üretim yapılıyor. Midyenin içerisinde her türlü mikrop var” derken, Melisa Özel de, deniz ürünlerini sevmediğini ama yinede ayda bir midye tükettiğini söyledi.

#KabukluDenizMahsulleri #Midye

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör