Kandıra Sardala Koyu: Doğaseverlerin Hoşuna Gidecek Yer

Kandıra Sardala Koyu sosyal medyada yayılan fotoğraflarla bilinirliği daha da artan koy ve görenleri hayran bırakıyor.


Gözlerden Uzak

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Sardala Koyu ve Cennet Havuzu, çevre illerden doğa severlerini bu muhteşem bölgeye çekiyor. Gözlerden uzak, sakin ve keyifli tatilleriniz için Karadeniz’in gözde turizm merkezi Kandıra’ya gelenler mavi ve yeşilin buluştuğu koylarda keyifli ve güzel vakit geçirmenin tadını çıkarıyor. İstanbul’a yaklaşık olarak 93 kilometre uzaklıktaki koy, Kandıra ile Şile sınırında yer almaktadır. Tertemiz denizi ve el değmemiş doğasıyla hayranlık uyandıran Sardala Koyu ise başta İstanbul’dan gelenler olmak üzere doğa tutkunlarının mutlaka ziyaret ettikleri yerlerden biri oluyor.

Sardala Koyu-Konaklama-Yeme İçme

Sardala koyu içerisinde ve çevresinde konaklayabileceğiniz otel veya pansiyon bulunmamaktadır ama kanyonun içerisinde kendi imkanlarınız ile kamp kurabilirsiniz. Ama yaklaşık 11 km kadar uzaklıkta yer alan  Ağva veya Kandıra merkezde konaklayabileceğiniz çeşitli otel ve pansiyonlar yer almaktadır. Bu doğa harikası olan kanyonun içerisinde ve yakında restoran veya kafeterya bulunmuyor. Kanyona giderken yiyeceklerinizi yanınızda getirmelisiniz. 

Sardala Koyu’nda Neler Yapılır?

Sardala Koyu’nda ilk olarak yapılabilecek aktivitelerden biri trekking olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok patika yol üzerinden çevre köylere yürüyebilir ve doğa ile iç içe bir spor yapma şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca koyda denize girebilir ve yürürken hemen yakınlarda bulunan adacıklara ulaşarak yeni keşifler yapabilirsiniz. Kamp sırasında mangal yakmak ve semaver yaparak keyifli bir çay içmek her zaman için mümkündür.

Kandıra Sardala Koyu: Doğaseverlerin Hoşuna Gidecek Yer

Sardala Koyuna Nasıl Gidilir ?

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Sardala koyuna toplu taşıma araçları ile gitmek isterseniz yalnızca Kocaeli Kandıra’ya kadar gidebilirsiniz. Kandıra’dan da direk olarak kanyonun bulunduğu yere kadar toplu taşıma araçları ile gitmeniz mümkün değildir ya taksi ile gidebilirsiniz ya da Kandıra’dan hareket eden Çalköy dolmuşlarına binerek kanyona yakın bir yere kadar gidebilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracı ile burayı ziyaret etmek isteyenlerin ilk olarak Ağvaya gitmeleri gerekir. Ağva’ya ulaştıktan sonra ise Ağva’dan Kerpe’ye doğru ilerlerken sırasıyla Bucaklı, Kadıköy ve Pınarlı köylerindenden geçip Pınarlı Köyü’nü de bitirdikten sonra yaklaşık olarak 4 km kadar daha yol alıp ormana doğru giren yola dahil olup 1 km kadar daha gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra Kocaeline bağlı bir köy olan  Çalköy’e gideceksiniz koy burada yer almaktadır. 

#SardalaKoyu