Kasım Enflasyonuyla Memura Ve Emekliye Zam

Kasım ayında yıllık enflasyonun %14,03 olmasıyla memura %3 fark, emekliye ise %7 zam göründü.

Kasım verilerinin açıklanmasıyla yıllık enflasyon %14,03 oldu. Buna göre, ocakta memura enflasyon farkı ödenmesi kesinleşti. Yeni yılda memurun aldığı zamma %3’lük enflasyon farkı yansıtılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisi ise %7 zam alacak.

Memur ve memur emeklisi temmuz ayında %4 toplu sözleşme zammına ek olarak %1,75 oranında enflasyon farkı aldı. SSK ve Bağ-Kur emeklisi de temmuz ayında ocak-haziran enflasyonuna göre %5,75 zamma hak kazandı.

Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşme gereği 2020’nin ikinci 6 ayı için %4 zam yapılmıştı. Bu döneme ilişkin enflasyon farkı ocak ayında maaşa yansıtılacak. Memurlara 2021 yılının ilk 6 ayı için ocakta %3 de toplu sözleşme zammı ödenecek. Yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon farkı da bu zamma eklenecek.

MEMURA %3, SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE %7 ZAM

Kasım sonu itibariyle yıllık enflasyon % 14,03 olurken, temmuz-kasım arasında enflasyon %7 olarak gerçekleşti. Hal böyle olunca memurlar ve memur emeklileri için enflasyon farkı ödeneceği de kesinleşmiş oldu. Memur ve memur emeklileri bugünkü enflasyon rakamları baz alındığında % 4’lük sözleşme zammına ek olarak % 3,02’lik enflasyon zammı alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de ocak ayında %7 zam imkanı doğdu.

ZAM ORANI KESİN OLARAK NE ZAMAN BELLİ OLACAK ?

Zam oranında kesin rakam aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 Ocak’ta belli olacak.

Yeni ekonomi programında yıl sonu enflasyon hedefi %10,5 olarak ortaya konulmuştu. Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda ise %12,1 oranında enflasyon tahmini vardı. Ancak kasım sonu itibariyle bakıldığında kasım ayındaki %2,3 enflasyon artışıyla birlikte yıllık TÜFE %14,03 olarak gerçekleşti.

#KasımEnflasyonu