Kasım Enflasyonuyla Memura Ve Emekliye Zam

Kasım ayında yıllık enflasyonun %14,03 olmasıyla memura %3 fark, emekliye ise %7 zam göründü.

Kasım verilerinin açıklanmasıyla yıllık enflasyon %14,03 oldu. Buna göre, ocakta memura enflasyon farkı ödenmesi kesinleşti. Yeni yılda memurun aldığı zamma %3’lük enflasyon farkı yansıtılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisi ise %7 zam alacak.

Memur ve memur emeklisi temmuz ayında %4 toplu sözleşme zammına ek olarak %1,75 oranında enflasyon farkı aldı. SSK ve Bağ-Kur emeklisi de temmuz ayında ocak-haziran enflasyonuna göre %5,75 zamma hak kazandı.

Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşme gereği 2020’nin ikinci 6 ayı için %4 zam yapılmıştı. Bu döneme ilişkin enflasyon farkı ocak ayında maaşa yansıtılacak. Memurlara 2021 yılının ilk 6 ayı için ocakta %3 de toplu sözleşme zammı ödenecek. Yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon farkı da bu zamma eklenecek.

MEMURA %3, SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE %7 ZAM

Kasım sonu itibariyle yıllık enflasyon % 14,03 olurken, temmuz-kasım arasında enflasyon %7 olarak gerçekleşti. Hal böyle olunca memurlar ve memur emeklileri için enflasyon farkı ödeneceği de kesinleşmiş oldu. Memur ve memur emeklileri bugünkü enflasyon rakamları baz alındığında % 4’lük sözleşme zammına ek olarak % 3,02’lik enflasyon zammı alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de ocak ayında %7 zam imkanı doğdu.

ZAM ORANI KESİN OLARAK NE ZAMAN BELLİ OLACAK ?

Zam oranında kesin rakam aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 Ocak’ta belli olacak.

Yeni ekonomi programında yıl sonu enflasyon hedefi %10,5 olarak ortaya konulmuştu. Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda ise %12,1 oranında enflasyon tahmini vardı. Ancak kasım sonu itibariyle bakıldığında kasım ayındaki %2,3 enflasyon artışıyla birlikte yıllık TÜFE %14,03 olarak gerçekleşti.

#KasımEnflasyonu

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Milli Piyango İkramiye Listesini Sorgula 2021

Milli Piyango yılbaşı 2021 özel çekilişleri başladı ve büyük ikramiye çekilişine saatler kaldı. Bu yıl büyük ikramiyenin 100 Milyon TL olduğu çekilişte ilk çekilişler saat 14.30 itibariyle başladı. Mİ

2021 Yılının Yeni Trafik Ceza Ücretleri Belli Oldu

2021 yılının yeni trafik ceza ücretleri belli oldu. Trafik cezalarının %9,11 oranında artmasıyla 2021 yılının en düşük cezası 113 TL ile taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere, en yüksek ceza ise