Kaz Dağları: Koruma Altına Alınması Gereken Güzellik

Edremit bölgesinin kuzeyinde yer alan Kaz dağları, yemyeşil doğası, temiz havası ve zengin bitki örtüsü ile ülkemizin en dikkat çeken doğal güzellikleri arasında bulunuyor.

Mutlaka Ziyaret Edilmeli

Kaz Dağları, doğanın içinde zihni ve bedeni arındırmak için mutlaka ziyaret edilebilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Kazdağı Milli Parkı’nı da içeren doğa harikası bu dağ, çevrede yer alan konaklama merkezleri ile konforlu bir tatil imkanı sunuyor. Muhteşem orman manzaraları eşliğinde rahat nefes alabileceğin, ister arkadaşlarınla ister tek başına bir yolculuğa çıkabileceğin Kaz Dağları; sadece bir doğa macerası değil, aynı zamanda bir adeta lezzet ve kültür serüvenidir.

Kaz Dağları: Koruma Altına Alınması Gereken Güzellik

Kaz Dağları Nerede?

Çanakkale ve Balıkesir illerinin arasında kalan doğa harikası bu dağ, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer almaktadır ve diğer bilinen adı ise İda Dağı olarak geçmektedir.

Nasıl Oluşmuştur?

Muhteşem dağ, doğal bir oluşumun sonucunda meydana gelmiştir. Ülkemizin Akciğeri konumunda olan Kaz Dağları, her yıl binlerce misafirlere ev sahipliği yapıyor. Doğal güzelliği ve zengin bitki örtüsü ile dikkat çeken bu doğa harika dağda gürgen, karaçam, meşe, kayın ve kestane ağaçları yoğun olarak görülmektedir.

Yüksekliği ve Diğer Özellikleri

Kaz dağları, Alp dağlarından sonra en yüksek oksijen miktarını içeren bölge olma özelliğini taşıyor. Üç tepesi bulunan bu dağın en yüksek tepesi 1774 metre olan Karataş tepesidir. Karataş tepesi Balıkesir-Edremit bölgesinin Güre beldesinin kuzey-kuzeybatı bölgesine denk gelir.

Kaz Dağları: Koruma Altına Alınması Gereken Güzellik

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Dağın çevresinde gezilebilecek ve görülecek olan pek çok farklı yerler bulunuyor. Bunlar arasında köy ve türbe alanları gelmektedir. Gezilecek yerler ve diğer bilgiler ise şu şekildedir:

– Sarıkız Türbesi: Kaz Dağları’nın en yüksek noktasında yer alan Sarıkız Türbesi, oldukça uzun emekler sonrasında gidilecek yerlerden olup yerden yaklaşık 1700 metre yükseklikte bulunmaktadır. – Yeşilyurt Köyü: Kaz Dağları ziyaretinde en çok tercih edilen yerlerin başında gelen Yeşilyurt Köyü eskiden Büyük Cetmi şeklinde tanınmaktaydı. Yaklaşık 700 yıllık köklü bir geçmişi bulunan köy aynı zamanda denize yakın bir konumda yer alıyor.

Kaz Dağları: Koruma Altına Alınması Gereken Güzellik

Nasıl Gidilir?

Doğa Harikası dağa, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı aracılığıyla ulaşılabileceği gibi, İzmir ya da İstanbul yönlerinden yapılabilecek son derece konforlu bir kara yolu ulaşımıyla da ulaşılabilir. Havalimanından sonra araç kiralamak ya da transfer hizmeti kullanmak gibi seçenekler kesinlikle önceden planlanmalıdır. Eğer Zeytinli gibi bir yerleşim bölgesine kadar gelip Kaz Dağları’na yaklaşabilirseniz, buradan sonra taksi de kullanabilirsiniz.

#KazDağları