KDV İndirimleri 5 Ay Daha Uzatıldı

KDV indirimleri 5 ay daha uzatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Katma Değer Vergisi‘nde (KDV) indirimler 5 ay daha uzatıldı. İş yeri kiralama hizmetlerinde katma değer vergisi %18 yerine %8, konaklama hizmetlerinde katma değer vergisi %8 yerine %1, yeme ve içme hizmetinde katma değer vergisi %8 yerine %1 olarak hesaplanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Kabine toplantısı sonrası açıkladığı pandemi destek kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“YEME İÇME HİZMETİNDE KDV %8 DEĞİL %1 UYGULANACAK”

İş yeri kiralama hizmetlerinde Katma değer vergisi %18 yerine %8, konaklama hizmetlerinde katma değer vergisi %8 yerine %1, yeme ve içme hizmetinde katma değer vergisi %8 yerine %1, bakım ve onarım hizmetlerinde katma değer vergisi %18 yerine %8, yolcu taşımacılık hizmetlerinde KDV %18 yerine %8 üzerinden uygulanacak.

“GAYRİMENKUL KİRALARINDA STOPAJ 31 MAYIS 2021 TARİHİNE KADAR UZATILDI”

Gayrimenkul kiralamalarında ise %10 olan stopaj oranı 2021 yılının 31 Mayıs tarihine kadar uzatıldı. Ayrıca sinema biletlerinde bulunan %10’luk Eğlence Vergisi 31 Mayıs 2021 tarihine kadar %0 olarak uygulanacak. Yerli ve yabancı film gösterimleri için belirlenen eğlence vergisi oranları, 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uygulanmak üzere %0 olarak tespit edildi. Banka TL mevduatlardan alınan stopajda uygulanan indirim de Mart ayının sonuna kadar sürecek.

#KDV