top of page

Kekova: Su Altındaki Tarihi Kalıntılarıyla Ünlü Yer

Sular altındaki antik kenti ile bilinen bu güzel ada en güzel yerlerden biri. Herkesi mavisiyle büyüleyen muhteşem Kekova Adası kekikleriyle meşhur ve ev yapımı dondurmanın en güzel yeri.

Kekova’ya Yolculuk

Kaş ile Demre arasında bulunan Kekova kıyı şeridini eşsiz kılan en belirgin özellik; deniz seviyesinin antik çağdan bu yana sürekli yükselmesi ve arkeolojik kalıntıların sualtında kalmasıdır. Kekova Adası ve çevresindeki kıyıları kapsayan 260 kilometrekarelik özel bölge “Kekova Özel Çevre Koruma Alanı” ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Tarihi kaynaklarda, M.S. 68 yılında yaşanan tsunami nedeniyle Likya kentleri etkilenmiş, Mısır‘dan yükselen deniz, Myra, Simena, Patara gibi birçok antik kenti sular altında bırakmış. Kaş çevresinde (Kekova gibi) denizaltında antik kent kalıntıları bulunmuştur. Bölgedeki su kanallarının zarar görmesi sebebiyle yöredeki insanlar yaklaşık 4 ay susuzluk çekmiştir.

Kekova’da Görülmesi Gereken Yerler

Tertemiz sular turkuazın her rengini adanın her noktasından manzara olarak gösteriyor. Tatilcileri çok etkileyen ada her yıl binlerce hatta on binlerce turistlere ev sahipliği yapıyor.

Kaleköy

Diğer bir adı Simena olan bu yer Kekova Adası’nın karşısında ana kara üzerinde yer alıyor. Ülkemizdeki en güzel köylerden biri diyebiliriz. Sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Köyde batık kent kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Kaleköy’de yer alan Simena Antik Kenti’nin tarihi MÖ 4. Yüzyıla kadar gidiyor.

Kekova: Su Altındaki Tarihi Kalıntılarıyla Ünlü Yer

Üçağız

Tarihi kalıntılara sahip bir köy de Üçağız oluyor. Likya Antik Kenti Theimussa’da mezar kalıntılarının bulunduğu bu yer herkesin ilgisini tarihi ile çekiyor. Denizin çerisinde bulunan sur parçaları da yerinde keşfetmeye değer.

Aperlai

Anlamı ‘akarsu boğazı’ anlamına gelen bu yer Likya liman kenti olarak biliniyor. Tarihi Likya Birliğinden daha geride MÖ 4. Yüzyılda bulunuyor. Burada da denizin içerisinde bir kent bulunuyor. Kekova’nın neden batık kent olarak anıldığını çok net açıklayan bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kekova: Su Altındaki Tarihi Kalıntılarıyla Ünlü Yer

Kekova ‘ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle Antalya’dan bu bölgeye ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Bunun için Yolcu360’tan bir araç kiralamanız gerekmektedir. Kesinlikle bir araç kiralayın ve rotanızı özgürce belirleyin. Antalya Havalimanı araç kiralama tekliflerine bir göz atmanızda yarar var. Dilerseniz merkezden Antalya araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

#Kekova

Yorum Formu
bottom of page