• Yazar

KGAÖ Barış Gücü Askerleri, İki Gün sonra Kazakistan'dan Çıkmaya Başlayacak!Kazakistan'da Ocak 2022'in başında akaryakıt fiyatlarındaki zamma karşı başlatılan protestolar, zam kararlarının geri çekilmesine rağmen durmamış ve polis ile eylemciler arasında çatışmalar olmuştu.


Rusya Önderliğinde Askeri Birlikler Gönderildi

Bu kapsamda Tokayev; Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan'ın yer aldığı Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden (KGAÖ) yardım istemiş ve ülkeye Rusya öncülüğünde yaklaşık 2 bin 500 barış gücü gelmişti. Barış gücünün ülkeye gelmesi ve Tokayev'in orduya "uyarmadan ateş açın" emrini vermesiyle çoğu ilde eylemler bastırıldı. Olaylar sonrası 8 bine yakın insan gözaltına alındı.


"Darbe Girişimini Atlattık" Demişti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderleriyle videokonferans yoluyla dün yaptığı görüşmede, "Kazakistan darbe girişimini atlattı" dedi, Rusya liderliğinde ülkeye gelen barış gücünün görev süresinin yakın bir zamanda sona ereceğini söylemişti.


Kazakistan'da Yeni Başbakan Belli Oldu

Öte yandan Kazakistan'da merakla beklenen süreç de son buldu. Alihan Smailov, Kazakistan'ın yeni başbakanı olarak görev yapmaya başlayacak. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan Meclisi genel toplantısında, başbakanlık görevine Alihan Smailov'un adaylığını sundu. Smailov, tüm siyasi parti milletvekilleri tarafından "evet" oyu alarak ülkenin 12. Hükümet Başkanı olarak göreve geldi.