top of page
  • Yazar

KKTC'nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Londra’da Vitrine Çıktı!Yakın Doğu Üniversitesi tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ilk yerli otomobili GÜNSEL, İngiltere’nin başkenti Londra’da otomobil severlere gösterildi.


KKTC’de geliştirilen yüzde 100 elektrikli otomobil markası GÜNSEL’in ilk modeli B9, Londra’da yapılan Elektrikli Araçlar Fuarı'nda oldu. Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde yapılan “Yakın Doğu Oluşumu” girişimiyle 2016 yılında çalışmalarına başlanan adanın ilk yerli otomobili GÜNSEL, fuarın girişinde dünyaca ünlü TESLA’nın araçlarının tam karşısında oluşturuldu.


Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, GÜNSEL'in KKTC, Türkiye ve Türk dünyası için yepyeni fırsatlar hazırlanacağını söyledi. Günsel, “GÜNSEL 50 yıllık bir hayalin ürünü. Kurucu Rektörümüz Suat Günsel’in çocukluk hayali. Bu hayali biz 200’ün üzerinde mühendis ve tasarımcı ile 5 yıllık bir emeğin sonunda gerçekleştirdik” diye ifade etti.


Aracın pek çok parçasının Türkiye’deki tedarikçilerden alındığını söyleyen Günsel, 40’ın üzerinde ülkeden 800 tedarikçi ile çalışıldığını söyledi. Yerli otomobil çalışmalarında elde edilen başarı sebebiyle dünyanın ilgisinin adaya yöneldiğine işaret eden Günsel, “GÜNSEL’in tasarımı, mühendisliği tamamen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Türk dünyasına aittir.” diye ifade etti.


''Kartlar Yeniden Dağılıyor''

Otomotiv sektörünün son dönemde küresel bazda büyük bir değişim ve dönüşümden geçtiğini söyleyen Günsel, “Elektrikli otomobillerde kartların yeniden dağıtıldığı, oyunun tekrar başladığı bir dönemdeyiz. Açık kapıdan biz de KKTC olarak, tüketen değil üreten olarak dünyaya katma değer yaratan bir ülke olmayı hedefledik.” diye belirtti. Günsel, otomobilin 2022’nin son çeyreğinde Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulan Tekno Park bünyesinde seri şekilde üretilmesinin planlandığını açıkladı.


Üretim hacmi hedeflerini de paylaşan Günsel, “İlk 20 bin (araç) ile üretime çıkacağız. Talebe ve pazara göre artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page