top of page
  • Yazar

Koronavirüsü Ağır Atlatma Riskini Artıran Bir Gen Varyantı Keşfedildi!Koronavirüs salgınında dünya genelinde vaka sayısı 311 milyon 250 bine, can kaybı 5 milyon 514 bine dayandı. Omicron varyantı ile salgın yeniden pik noktasına ulaşmışken Polonya'daki Bialystok Üniversitesi liderliğinde yapılan araştırma çerçevesinde 1500 Kovid-19 hastası üzerinde 18 ay süren bir çalışma devam etti.


Yeni Keşfedilen Gen Koronavirüsü Ağır Geçirme Riskini İkiye Katlıyor

Çalışma sırasında Kovid-19'u ağır geçirme riskini ikiye katlayabilen bir gen varyantı keşfedildi. Uzmanlar, bulgunun, diğer faktörlerle birlikte en fazla risk altındakilerin erken teşhisine yardım edebileceğini açıkladı.


Güney Asyalıların Yüzde 25'ten Fazlasında Bu Gen Var

Avrupalıların yaklaşık yüzde 10'unun, Güney Asyalıların da dörtte birinden fazlasının bu varyantı taşıdığının tahmin edildiğini açıkladı.


"Virüsü Anlamaya Yakınız"

Bialystok Üniversitesinin sözcüsü, salgının başlangıcından bu yana, aynı yaşta olsalar dahi sebep bazı insanların semptom göstermezken bazılarının yaşam mücadelesi verdiğini anlamaya çalıştıklarını söyleyerek, "Bu araştırma sayesinde bu olguyu daha da anlamaya yakınız" diyerek belirtti.

Yorum Formu
bottom of page