top of page

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar (1.59 Faizli 48 Ay Vadeli) Hangileridir.


Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar (1.59 Faizli 48 Ay Vadeli)

Kredi sicilinin bozuk olması daha önce bankalara olan borçlarınızın ödenmemiş ve bu nedenle icra takibine ya da yasal takibe alınmış olmanız anlamına gelir. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı 90 günlük yasal süre içinde ödemediyseniz, yasal takibe alınırsınız ve bankalar alacaklarını avukatlara devreder. Bu süre sonunda artık kredi siciliniz bozulmuş olur ve kredi notunuz da düşer. Bu durumda, hiçbir banka size kredi vermek istemez. Ancak bankaların istediği bazı koşulları sağlayarak, birkaç bankadan kredi almanız mümkün olabilir. Tabi bu krediler, piyasaya göre yüksek faiz oranlarıyla ve daha az limitlerde olacaktır. Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgi sunalım;

Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangi koşulları ister?

Kredi siciliniz bozulduysa ve nakit ihtiyacınız varsa, bazı bankalardan, istedikleri koşulları yerine getirerek bir miktar kredi almanız mümkündür. Burada önemli olan nokta, kredi başvurularınızı internet üzerinden yapmamış olmanızdır. Çünkü kredi notunuz ve kredi siciliniz kötü olduğu için internet üzerinden yapmış olduğunuz başvurular olumsuz olacaktır. Bu da diğer bankalardan kredi istemenizi zorlaştırır. Sizin için en uygun olanı çalıştığınız ya da maaş aldığınız bir bankaya, şahsen başvuru yapmak olacaktır. Kredi sicili bozuk olarak kredi veren bankalar tarafından istenen koşular aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

Kredi notunuzu yükseltin;

İlk olarak kredi notunuzu biraz yükseltmeniz gerekir. Kredi notu, 1-2 ayda bir güncellenmektedir. Kredi, siciliniz olumsuz olduğu için kredi notunuz da düşecektir. Ancak bir bankadan düşük miktarlı bir kredi kartı alarak ve bunu düzenli ödeyerek, bankaya faturalarınızı otomatik ödeme talimatı verip bu talimatların ödemesini bankadan ve düzenli olarak yaparak ya da adınıza bireysel emeklilik yaptırıp, bunu düzenli olarak ödeyerek, kredi notunuzu az da olsa yükseltebilirsiniz. Ayrıca bir bankadan az bir miktar mevduat hesabı açtırmanız da faydalı olacaktır. Kredi notunuzun yükselmeye başlaması, bankaların ödeme yapacağınıza güvenmesi anlamına gelecektir.

Aylık gelirinizi belgeleyin;

Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce aylık gelirinizi beyan eden bir belgeyi ve sigortalarınızın yattığına dair alacağınız hizmet dökümü belgenizi mutlaka yanınızda bulundurun. Kredi siciliniz bozuksa bankalardan kredi alabilmeniz için aylık düzenli bir geliriniz olması ve son 6 aylık sigorta priminizin ödenmiş olması gerekir. Maaş bordronuzu ve hizmet dökümü belgenizi, başvuru sırasında yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Yanınızda kefil ve ipotek bulundurun;

Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar, genellikle teminat almak isterler. Bu teminatları kefil ve ipotek ile karşılayabilirsiniz. Kefil için emekli, banka ya da özel sektör çalışanı, vergisini düzenli ödeyen bir serbest meslek erbabı ya da avukat, mühendis gibi nitelikli olarak çalışan birini yanınızda götürebilirsiniz. İpotek için de ev ya da iş yeri tapusu götürmeniz gerekir. Bu teminatlar ile bankalardan kredi almanız çok daha kolay hale gelecektir.

Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileridir?

Vakıfbank, takip borcu olan kişilere kredi veren bankalardan biridir. Bu bankadan, kefil ve ipotek göstermeniz şartı ile 100.000 liraya kadar kredi almanız mümkündür.Aktif Bank, kredi sicili kötü olan müşterilerine özel olarak 30.000 liraya kadar aylık %2,09 faizle kredi sunan bankalardan bir diğeridir. Bu bankadan kredi çekebilmeniz için kefil ya da evrak belirtmenize gerek yoktur. Banka, sistem üzerinden aylık gelirinizi ve sigorta bilgilerinizi araştırdıktan sonra kredinizi anında onaylar ve hesabınıza aktarır.Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar arasında QNB Finansbank da yer alır. Bu bankadan %1,99 faiz oranında ve 60.000 liraya kadar kredi almanız mümkündür. Ancak bu kredi için bankaya kefil ve ipotek teminatı vermeniz gerekir.Kredi siciliniz bozuksa, Akbank’tan da kredi alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, banka şubelerinden başvuru yapmaktır. Akbank, 50.000 liraya kadar kredi sunar. Bu bankadan sigortalı ve sigortasız olarak kredi kullanma imkânınız bulunur. Sigortalı ve sigortasız olan kredilerin faiz oranları değişmektedir. 50 bin lira kredi için 60 ay vadede bankanın uyguladığı faiz oranı 1,83’tür.Ziraat Bankası da kredi siciliniz bozulduğunda, kredi alabileceğiniz bankalardan biridir. Bu bankadan 100.000 liraya kadar kredi almanız mümkündür. Bu kredinin faiz oranı müşterilerin kredi notuna göre değişiklik gösterebilir.  60 ay vadeli aylık faiz oranı en düşük %1.59 olarak belirlenmiştir.Denizbank nakit ihtiyacınıza göre kredi sunan bankalardan biridir. Bu bankadan alacağınız kredi miktarı, kredi notunuza ve vereceğiniz ipotek değerine göre değişebilir.  Bu bankadan 60 ay vadeli olarak 100.000 lira kredi çekmek istediğinizde ödeyeceğiniz aylık faiz oranı %2.20 olacaktır.Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalardan biri de Odeabank’tır.  İpotek ya da kefil göstermeniz karşılığında bu bankadan 100.000 liraya kadar kredi alabilirsiniz.  Kredinin vadesini 3 aydan 60 aya kadar belirleyebilirsiniz. Alacağınız kredinin faiz oranı aylık %2.07’den başlayacaktır.

Kredi sicili bozuk olan kişiler nasıl sicillerini düzeltebilir?

Kredi siciliniz bozuksa, normal şartlar altında bankalardan 5 yıl boyunca kredi çekemez ve kredi kartı almazsınız. Bunun nedeni, sicilinizdeki olumsuzluğu 5 yıl boyunca merkez bankası kayıtlarından silinmiyor olmasıdır. Ancak bu olumsuzluğa rağmen bankalarla olan ilişkilerinizi iyi tutarsanız, kredi notunuz yükseltebilir ve bankalardan kredi ya da kredi kartı alabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için de aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

İlk olarak daha önce çalıştığınız ya da şu anda maaş aldığınız bir bankadan düşük miktarlı bir kredi kartı talep edin. Bu kredi kartını her ay az miktarda kullanın ve düzenli ödeyin.Bir bankadan adınıza açılan vadeli mevduat hesabınız olsun. Bu sayede bankalara gelirinizin olduğunu ve alacağınız krediyi ödeyebileceğinizi kanıtlayabilirsiniz.Bankalardan birinde, özellikle çalışmış olduğunuz bankada adınıza açılmış bireysel emeklilik hesabınız olsun. Bireysel emekliliğinizin taksitlerini düzenli olarak ödediğinizde kredi notunuz yükselecektir.Bankalardan birinde vadesiz hesap açın ve bu hesaba faturalarınızı otomatik ödeme talimatı verin. Bu talimatı da düzenli olarak ödeyin.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page