top of page
  • Yazar

Kripto Para Piyasalarında Şok!Lider kripto para birimi Bitcoin'in 51 bin dolardan hızlı geri dönüşü ile diğer kripto para birimleri de olumsuz etkilendi. İran'ın Bitcoin madenciliği faaliyetlerini bir süreliğine durdurması ve El Salvador'da işlerin iyi gitmemesi Bitcoin'i zayıflattı.

Kripto paralarda gerileme dalgası hakim olmaya başladı. Sıkışan ve tarihi zirvesinden yaklaşık olarak yüzde 30 düşüşte seyreden Bitcoin 51 bin dolardan 48 bin dolara kadar sert düşüş gerçekleştirdi. Yüzde 5'e yakın gerçekleşen düşüşte en büyük pay İran'dan gelen haberler oldu.


Bitcoin Madenciliğini Bir Süreliğine Yasakladı

İran, kış aylarında artan genel enerji tüketimi sebebiyle Bitcoin faaliyetlerini bir süreliğine durdurduğunu açıkladı. İranlı yetkililer geçen ay kaydedilen rekor enerji tüketimini azaltmak için bu kararı aldıklarını açıkladılar. Geçtiğimiz yaz aylarında da enerji tüketiminin artması nedeniyle Bitcoin madenciliği faaliyetlerine İran'da ara verilmişti.


El Salvador Etkisi De Var

El Salvador'da Bitcoin işlemleri Bitcoin'in ulusal para birimi ilan edilmesinden bu yana yüzde 89 oranında düşüş gösterdi. Bu durum El Salvador'un Bitcoin'i resmi para yapmasının başarısızlıkla sonuçlandığını söylendi. Uzmanlar, halkın Bitcoin'i terk edip daha fazla kullanımı olan diğer Kripto Para birimlerine geçebileceğini ileri sürüldü.


İşte Günün En Çok Yükselenleri

Lider kripto para birimleri güç kaybederken piyasaya yeni girmiş ve spekülatif fiyat hareketleri yapan kripto para birimleri de bulunuyor. FARM yüzde 64 oranında yükselişle 159.3 dolar, HARD yüzde 23 oranında yükselişle 0.94 dolar, ICX yüzde 20 oranında yükselişle 1.8 dolar, SUSHI yüzde 17 oranında primle 9.1 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page