• Yazar

Kripto Parası Olanlar Dikkat!ABD'nin ikinci en büyük bankası Bank of America, kripto para birimlerinde ve uzun vadeli teknoloji hisse senetlerinde balonun eş zamanlı olarak patladığını ve bu durumun birçok varlık sınıfına etkisi olacağını belirtti.


ABD merkezli yatırım bankası Bank of America'dan kripto para varlığı olanlar ve birçok alandaki hissedarlar için kritik bir uyarı geldi. Aralarında baş yatırım stratejisti Michael Hartnett'in de olduğu banka stratejistlerine göre kripto paralar, paladyum, teknoloji hisseleri ve tarihi olarak riskli varlıklarda balon eş zamanlı olarak patladı.


Fed'in Kararı Etkili Oldu

Fed, geçtiğimiz haftalarda beklentiler dahilinde politika faizini aynı tutarak yüzde 0-0,25 aralığında sabit olurken aylık varlık alım programında 30 milyar dolarlık gerilemeye gidileceğini açıklamıştı. Bloomberg HT'nin haberine göre; stratejistler, Fed'in sıkılaşma patikasında hızlanma kararına karşı yatırımcıların pozisyon almasından sonra spekülatif alanlardaki geri çekilmenin meydana geldiğini açıklıyor.


Bitcoin Piyasasında Düşüş

En büyük kripto para birimi Bitcoin kasım ayında yaklaşık 69 bin dolarlık rekor seviyesinden yaklaşık yüzde 40 kadar geriledi. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum'da ise kasıma göre kayıp yüzde 35.