top of page

Kumaş Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Seçilen besinlerin sağlıklı olup olmadığı kadar, giysiler, kumaş, koltuk döşemeleri, çarşaflar da önem arz ediyor ve hastalıkların kapısını aralayabiliyor. Uzmanlar, keten, pamuk, yün, ipek gibi doğal lifler ya da organik doğal liflerden üretilmiş giysi ve tekstil ürünlerinin, özellikle egzama, sedef hastalığı, bakteri ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarının ilerlemesine karşı tavsiye edildiğini belirtiyor.


İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, giysi ve kumaş tercihlerinin oldukça önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Adanır, zararlı boyalar ya da kimyasallar kullanılarak üretilen bazı giysi ve kumaşların sağlık için zarar teşkil edebileceğinin fark edilmediğini söyledi. Adanır, “Vücudumuzun tamamını kaplayan cildimiz, bizi ısıtıp serinletirken hatta bizim için nefes alırken sürekli olarak çeşitli kumaşlarla temas halindedir. Cildimizin güzel kalması kadar sağlıklı kalması da önemlidir. Bu nedenle cildimiz ile sürekli temas halinde olan giysi ve diğer tekstil ürünlerinin içeriğine mutlaka bakmalıyız” dedi. 

Kumaş

Hangi Giysiler Tercih Edilmeli?

Egzama, sedef hastalığı olanların keten, pamuk, yün, ipek gibi doğal liflerden ya da organik doğal liflerden üretilmiş ürünleri kullanmasını tavsiye eden Prof. Dr. Adanır, sıcak basmalarından rahatsız olan menopoz dönemindeki kadınların, nem çekme özelliği yüksek pamuk kumaşlardan giysileri seçmesinin faydalı olacağını söyledi. Pamuklu giysilerin nemi kısa sürede çekeceğini belirten Prof. Dr. Adanır, “Keten giysiler, cildi dış etkenlerden özellikle güneşin gama ışınlarından korur. Teri emmesi ve hızlı kuruması nedeni ile sıcak ve nemli iklimlerde oldukça tercih edilen keten, bakteri ve mantarlara karşı dirençli olduğundan özellikle cilt hastalıkları olanlara önerilmektedir. İpek lifi ise doğal protein yapısı nedeni hipoalerjenik bir başka deyişle alerji oluşturma riski en düşük lif olarak kabul edilir.

Özellikle egzama gibi cilt hastalıklarına sahip kişilerin ipek giysiler kullanmalıdır. Bir başka protein esaslı lif ise yündür. Nem emiciliğinin yüksek olması, lifin doğal kıvrımlarının ürün üzerinde meydana getirdiği hava boşlukları vücut ısısının korunmasına neden olurken cildin aynı zamanda nefes almasına da yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Kullanılmadan Önce Mutlaka Yıkanmalı

Giysi, iç çamaşırı, çarşaf gibi ürünlerin alındıktan sonra yıkanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Adanır, “Giysiler, farklı makine veya aparatlarla dikiliyor. Bu sırada ürün birçok kirli bölge ile temas ediyor. Kıyafetler dikildikten sonra kimyasal yıkama ile farklı özellikler kazandırılıyor. Ürün kullanılmadan önce yıkanması yararlı olacaktır” dedi.

#Kumaş

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page