top of page

Kuzguncuk: Başka Bir Dünyaya Açılan Kapı


Kuzguncuk hem İstanbul’da hem de başka bir dünyaya açılan kapı gibi. Mahalle kültürünün hala devam ettirildiği ender yerlerden biri olan mahalle turistik noktalardan biri oldu…

Kendine Hayran Bırakıyor

İstanbul Boğazı’nda yer alan; sokakları, caddeleri, evleri, doğası ve görkemli boğaz manzarasıyla misafirlerini kendine hayran bırakan tarihi mahalle “Kuzguncuk” İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bütün sokaklarında renkli evleri görebilir Ekmek Teknesi’nin önünden geçerken mis gibi ekmek kokularını içine çekebilirsiniz burada. Turistik bir nokta olması nedeniyle özellikle tatil günlerinde bu mahalleler ve renkli evlerin önleri hep fotoğraf çekilen insanlarla dolup taşıyor. Kuzguncuk’ta keyifli zaman geçirmek ve dinlenmek isteyenler için bir zamanlar Can Yücel’in mekanı olarak sayılan Çınar Kafe ya da Çınaraltı Kafe şeklinde tanınan mekan oldukça meşhurdur. Çınaraltı Kafe’de çınar ağacının gölgesinde oturup boğaza karşı çayınızı yudumlamak güzel bir dinlence ve etkinliktir. Ayrıca boğaz kıyısında taze balık yemek isteyenler için de meşhur bir balıkçı lokantası olan İsmet Baba tavsiye edilir. Kuzguncuk’un en güzel özelliği, dinlerin kardeşliği de diyebileceğimiz farklı inanıştan halkın bir arada iyi bir komşuluk ilişkileri içinde yaşaması ve bunu yansıtan pek çok cami, kilise ve sinagog yan yana sıralanmış olmasıdır.

Kuzguncuk’un Renkli Evleri

Eski mahalle kültürünü diziler ile izlediğimiz Kuzguncuk hala bu kültürü yaşayan yerlerden biridir. Rengarenk evleri ile herkesi kendisine hayran bırakan evler neredeyse tarihi eser özelliğine sahiptir. Arnavut kaldırımlarının bulunduğu sokaklarda renkli cumbalı evlerin yer aldığı Kuzguncuk bu evlerle meşhur bir yerdir. Bazı misafirler sırf bu evlerin önünde fotoğraf çekilmek için burayı mutlaka ziyarete gelirler. Kuzguncuk evleri daha çok Perihan Abla sokağında meşhur olsa da her yerini yayan olarak gezip kendiniz hiç keşfedilmemiş güzel evleri keşfedebilirsiniz. 

Kuzguncuk: Başka Bir Dünyaya Açılan Kapı


Kuzguncuk Nerede ?

Kuzguncuk İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan bir semt. Üsküdar ilçesinde yer almaktadır.

Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir?

Kuzguncuk’a ulaşmanız için ilk olarak Üsküdar’a gidebileceğiniz güzergahları tercih etmelisiniz. Üsküdar sahilinden bu tarihi semte olan uzaklık yaklaşık 3 km’dir. Üsküdar sahiline ulaştıktan sonra isterseniz harika boğaz havası eşliğinde buraya 15 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi minibüsle 3 dakikada da ulaşım sağlayabilirsiniz.  Özel araçla gelecekler için Kuzguncuk’ta park sorunu yaşamamanız için özellikle hafta sonları erken saatlerde gelmenizi tavsiye ediyoruz. 

#Kuzguncuk

Yorum Formu
bottom of page