Lüle Taşı Birçok Ülkeye İhraç Ediliyor

Beyaz Altın olarak adlandırılan diğer adı lüle taşı, birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Türkiye rezervinin yaklaşık %85 oranı sadece Eskişehir’deki ocaklarda yerin neredeyse 100 metre altından çıkarılan lüle taşı, sanayinin yanı sıra özellikle pipo ve hediyelik eşya yapımında kullanılıyor. Beyaz altın ya da deniz köpüğü adıyla bilinen lüle taşı, en başta Çin olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Yaklaşık olarak 3.000 yıllık tarihe sahip olan ve Türkiye rezervinin %85 oranının çıkarıldığı Eskişehir’de beyaz altın ya da deniz köpüğü adıyla bilinen lüle taşı, hediyelik eşya yapımında kullanılıyor. Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği tarihi Odunpazarı evlerinin bulunduğu dar sokaklardaki dükkanlarda satışa sunulan ve ustaları tarafından oyularak yapılan pipo, tespih ile biblo gibi süs eşyaları kentin en önemli el sanatları arasında yer alıyor. Eskişehir’de kent merkezine yakın Sarısu, Yenişehir, Karaçay, Söğütçük, Beyaz altın, Nemli, Kümbet, Kepeztepe, Karatepe ve Karahöyük mahallelerinde yerin yaklaşık 100 metre derinliğinden çıkarılıyor. Ancak son dönemde yeni çırakların yetişmemesi ve ocaklara inecek işçi bulunamaması nedeniyle meslek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

Lüle Taşı Birçok Ülkeye İhraç Ediliyor

“ESKİŞEHİR’DEN ÇIKARILIYOR AMA DÜNYA ‘VİYANA TAŞI’ DİYE BİLİYOR”

Eskişehir’de yaşayan 11 yaşından bu yana lüle taşı çıkararak ustalığını yapan evli ve 2 çocuk babası olan Fehmi Yavuz (54), bu taşın sadece Eskişehir’de çıkarılmasına rağmen yeterli ilgiyi görmediğini belirtti. Ailesinin 6 nesildir lule taşı sektöründe olduğunu ifade eden Yavuz, “11 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Rahmetli babamla da giderdim. Bu babamın dedesinin mesleği. Yaklaşık 6 nesildir bu işi yapıyoruz. Bu iş bizim ekmeğimiz. Doğduk bu işi gördük, bu işle büyüdük. Lule taşına eskiden sadece bizim köyümüzden 500 kişi gelirken, şimdilerde tüm köylerden lule taşı ocaklarında çalışan 50 kişi var. Lule taşının bu durumda olmasına çok üzülüyorum. Bu lule taşı dünyada sadece Eskişehir’de çıkan bir taş. Altın, elmas gibi madenler dünyanın her yerinde çıkıyor ama lule taşı sadece Eskişehir’de çıkıyor. Bundan daha yerli ve milli bir şey tanımıyorum ben. Tüm dünya bu taşı çok seviyor, çok talep var ama biz lüle taşımıza ne yazık ki sahip çıkamıyoruz. Bütün dünya çok seviyor lule taşını ama Eskişehir’de bile ‘lule taşı nedir?’ diye sorsan 100 kişiden 10’u zor biliyor. Hala ne olduğunu bilen yok. Dünyada halen ‘Viyana taşı’ olarak geçiyor bu taş. Yani içler acısı bir durum. Bu taş Türkiye’den, Eskişehir’den çıkıp ihraç ediliyor ama dünya ‘Viyana taşı’ diye biliyor” dedi.

Lüle

“BİR MESLEK ODAMIZ BİLE YOK”

Lüle taşından yapılan ürünlerin başta Çin olmak üzere birçok ülkede çok sevildiğini anlatan Fehmi Yavuz, az sayıda meslek erbabı kaldığı için meslek odası olarak Saatçiler Odası’na kayıtlı olduklarını söyledi. taşa olan sevgisini ‘ben bu taşa aşığım’ diyerek anlatan Yavuz, “Yaklaşık 25 sene önce Hanifi Demirkol isminde bir valimiz gelmişti Eskişehir’e. Bu valimiz 2- 3 yıl kurs verdirmişti. Şimdi hala oradan yetişen ustalarla devam ediyoruz. Bizim neslimizden pipo, satranç takımı, biblo yapmasını bilenler o valimizin sayesindedir. Şimdilerde açılan 3 aylık kursun hiçbir faydası olmaz. Çinliler bu taşın hastası. Önceden pazarımızın büyük çoğunluğu Amerika, Almanya’ydı. Şimdi Çinliler onlara ürün bırakmıyor. Çok seviliyor. Ben bu taşa aşığım. Her işimi bırakıyorum, ocağa gelip bu taşa sarılıyorum. Bu işi sevmeyen zaten yapamaz. Bizim meslek odamız bile yok. Neden yok? Sayımız az olduğu için. Biz Saatçiler Odası’na kayıtlıyız. Saatçiler Odası bizimle ilgilenir mi? Biz kime nasıl derdimizi anlatacağız? Bu lule taşında daha fazla çırak yetişse, ocağa daha fazla giden olsa Eskişehir’in yarısına sadece bu lule taşı bakar” şeklinde sözlerine yer verdi.

“FESTİVALİ VAR”

Eskişehir’in en önemli geleneksel el sanatları arasında yer alan lule taşı için Odunpazarı Belediyesi 2 yıldır lule taşının diğer adı olan ‘Deniz Köpüğü’ ismiyle festival düzenliyor. Tarihi Odunpazarı evlerinin bulunduğu meydanda yapılan festivalde lule taşı ustaları kurulan stantlarda el becerilerini göstererek, hediyelik eşyalar üretip satıyor. Festival bu yıl pandemi nedeniyle yapılamadı. Lule taşından yapılan aralarında pipo, tespih ve biblo gibi süs eşyalarının da bulunduğu ürünler dükkanlarda özel siparişler hariç 10 TL’den 500 TL’ye kadar değişen fiyatlarla satılıyor.

#LüleTaşı

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör