top of page

Limonun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Limon, yemekten salatalığa kadar birçok alanda kullandığımız sebzelerdir ve bu sebeple de limonun faydaları çoğu zaman araştırma konusu olmuştur. Limonlar, C vitamini, B-kompleks vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lif gibi besinleri içeriğinde bulundurmaktadır. Limon, elma veya üzümden daha fazla potasyum içerir! Hem besin değeri açısından hem de cilde iyi gelmesi bakımından limonun birçok faydası bulunur. İşte, çok sevilen limonun faydaları…

Limonun Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitamini bağışıklık sistemimizin en önemli yapı taşlarından birisidir. Sistemimizdeki C vitamini seviyesi, stresli olduğumuz zaman düşecek ilk şeylerden biridir, bu sebeple uzmanlar özellikle stresli günlerde C vitamini tüketiminin arttırılmasını öneriyor.

Zengin potasyum kaynağıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, limonlar beyin ve sinir fonksiyonlarının yanı sıra kalp sağlığını korumak için iyi olan potasyum bakımından oldukça yüksektir.

Sindirim sistemine yardımcı olur.

Limon suyu sadece sindirim sistemindeki toksinleri gevşeterek sağlıklı sindirimi teşvik etmekle kalmaz, özellikle mide ekşimesi, geğirme ve şişkinlik gibi hazımsızlık belirtilerini hafifletilmesine yardımcı olur.

Vücuttaki toksinlerin temizlenmesini sağlar.

Enzim fonksiyonunu geliştirerek, karaciğerinizi uyararak vücudunuzdaki toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

Limonun

Nefesin tazelenmesine katkı sağlar.

Limon, diş ağrısını ve diş eti iltihabının hafifletilmesini sağlar. Sitrik asit diş minesini aşındırabilir, limon suyu tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamaya devam edebilir veya tüketmeden önce dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Cilde iyi gelir.

Limon suyunda bulunan antioksidanlar sadece lekeleri değil aynı zamanda kırışıklıkların da azaltılmasını sağlar. Ayrıca limon, yara izlerine ve yaşlılık lekelerine de sürülebilir. Kanınızı toksinlerden arındırdığı için cildinizin parlak kalmasını sağlayacaktır.

Kilo verilmesine yardımcı olur.

Limonlar, tokluk hissi uyandırmaya yardımcı olan pektin lifi içerir.

İnflamosyonun azaltılmasını sağlar.

Limon suyunu düzenli olarak tüketirseniz, hastalık durumlarının meydana geldiği zamanlarda vücudunuzdaki asitlerin azaltılmasını sağlar.

Limonu tüketmek, enflamasyonun başlıca nedenlerinden birisi olan eklemlerinizdeki ürik asidi giderir.

Limon suyu taze, konserve, konsantre, dondurulmuş, susuz ve toz halinde satılmaktadır. Genellikle limonata, meşrubat, kokteyl ve çay gibi içeceklerde kullanılır. Aynı zamanda tart, turta, pişmiş bar, kek, kurabiye, krema, puding, şerbet, şeker ve reçellerde de kullanılır.

#Limon

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page