• Yazar

LNG Taşıma Maliyetleri Asya’da Rekora YükseldiAsya Pasifik bölgesinde sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) için spot navlun oranları, ABD’den bölgeye düzenli kargo gelişinin, gemilere yönelik rağbetini artırmasının etkisi ile tüm zamanların en yüksek seviyelerine erişti.

Spark Commodities’in bilgilerine göre, Avustralya’dan Japonya’ya çok iyi dondurulmuş yakıt yükü taşınması için gemi alış fiyatı, Salı gününden itibaren günlük 316 bin 750 dolar seviyesine çıktı. Bu yükseliş, iki ay öncesine göre beş kat fazla bir maliyeti işaret ediyor. Bu fiyat, Ocak ayında Kuzeydoğu Asya’daki soğuk hava dalgası esnasında görülen zirvenin üstüne çıkarak gerçekleşti.

Navlun oranlarındaki bu fırlama, tüketimin tap yaptığı kış dönemi yaklaşırken gerçekleşti. Bu durum, Asyalı alıcılar arasında, normalden daha soğuk hava koşullarının maliyet üzerindeki etkilerinin gemi kıtlığı ile daha da büyüyebileceği ve bunun da elektrik enerjisi maliyetlerini daha da artırabileceği kaygılarını güçlendiriyor.

Asya gösterge LNG fiyatları şu anda İngiliz ısı birimi (BTU) başına yaklaşık 35 dolar civarında devam ediyor. Bu fiyat, Ekim başındaki zirve olan 56 doların altında, ancak geçen kış görülmüş olan zirvenin üzerinde.

Atlantic Gulf and Pacific Company of Manila Inc.CEO’su Joseph Sigelman, “Asya’da son zamanlarda ABD LNG’si için daha fazla talep var, ancak bu aynı zamanda LNG’yi Pasifik’e getirmek için daha fazla gemi talebi anlamına geliyor. Gemiler için durum kış döneminin kalan kısmında sıkışık olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör