• Yazar

Mısır'da İnanç Turizminin Gözdesi!Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki Sina Dağı bölgesinde bulunan ve 2002'de UNESCO tarafından "Dünya Mirası" olarak kabul edilen yaklaşık 1500 yıllık Azize Katerina Manastırı, her gün yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

527 ile 565 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Azize Katerina Manastırı, dünyanın en eski Hristiyan manastırları arasında kabul ediliyor. Manastırı ziyaret eden Michael Semir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Küçük bir çocuk iken manastırın hikayesini babamdan dinlemiş ve çok etkilenmiştim. Bu sebeple buraya gelmeyi hep çok arzulamıştım" diyerek belirtti.


Mısır'ın en yüksek noktalarından Sina Dağı eteklerinde bir manastır

Manastırı görmenin çocukluk hayali olduğunu söyleyen Semir, "Azize Katerina Manastırı, dünyadaki en eski Hristiyan manastırlarından biri. Ayrıca, Mısır'ın en yüksek dağlarından biri olan Sina Dağı'nın eteklerinde bulunması da manastıra ayrı bir önem veriyor" diyerek belirtti.


Semir ayrıca, manastırın Mısırlıların yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden ziyaretçi çeken önemli bir cazibe merkezi olduğuna işaret etti.

"İsmini, 194 yılında İskenderiye'de dünyaya gelen Azize Katerina'dan alıyor"

Manastırın bir başka ziyaretçisi Marina Emir de "Ben, Suhac kentinden Sina'ya özellikle Azize Katerina Manastırı'nı görmek için geldim" diyerek ifade etti.


"Hazreti Musa Ağacı, Manastır Dışında Ekildiğinde Yetişmiyor"

Manastırda "Hazreti Musa kuyusu" ve "Hazreti Musa ağacı" yer aldığını aktaran Emir, şöyle konuştu: "Hazreti Musa ağacı, manastırın dışında bir yerde ekildiğinde yetişmiyor. Söz konusu ağacın, o dönemde yanarak rabbiyle konuşması için Hazreti Musa'ya yol gösterdiği söyleniyor" dedi. Azize Katerina Manastırı'nda Vatikan'dan sonra en büyük ikinci el yazma eserler kütüphanesi bulunduğunu ifade eden Emir ayrıca, manastırın içerisinde ziyaretçiler için bir pansiyon ve özgün bir antik çan kulesi olduğunu söyledi.


2002'de UNESCO Tarafından "Dünya Mirası" Olarak Kabul Edildi

Mısır'da 2 bin 285 metre yükseklikteki Sina Dağı bölgesinde yer alan tarihi manastır, 2002 yılında UNESCO tarafından "Dünya Mirası" olarak ilan edildi.

Dinler tarihinde önemli bir yeri olan Sina Dağı, Tevrat'a göre Hazreti Musa öncülüğündeki İsrailoğullarının Mısır'dan çıkarken durdukları ve Hazreti Musa'nın On Emir'i aldığı yer olarak biliniyor.