top of page

Mardin Midyat: Medeniyetin Doğduğu Şehir


Mardin Midyat , Güneydoğu bölgesinin en güzel ilçelerinden biridir. Şehrin doğal güzelliği ziyaretçileri hayrete düşürüyor.

En Büyük İlçe

Midyat Mardin’in en büyük ilçesidir. Dinlerin ve dillerin ortak buluştuğu yer olarak tanınan Midyat ilçesinde hem kiliseyi hem de camiyi yan yana görebilirsiniz. Müthiş bir ortak kültürün olduğu Mardin Midyat ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Midyat tarihi yaklaşık olarak milattan önceye dayanmaktadır. İlçede İslam, Hristiyanlık ve Yezidilik dinlerinin ibadethaneleri ve kültürleri bulunmaktadır. Mardin Midyat’ta oldukça fazla mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralarda zamanında Süryani Hristiyanların konaklama yeri olduğu bilinmektedir.

Mezopotamya’nın En İlginç Yeri

Mimari olarak Mezopotamya’nın en ilginç yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Kademe kademe yükselen taş konaklar arada yükselen çan kuleleri ile bir Ortaçağ kentini anımsatan Midyat, Arapların yaşadığı Estel ile Süryanilerin yaşadığı tarihi Midyat olarak iki bölümden oluşmaktadır.  Mardin evlerinden daha süslü olan Midyat evlerinin içleri de en az dış cepheleri kadar özenlidir. Midyat halkı, yaklaşık iki bin yıldır gümüş işi ve bağcılıkla uğraşmaktadır. Telkari sanatının en güzel örneklerini, burada geleneksel yöntemlerle üretilen mahlepli Süryani şarabını, kakuleli kahveyi Midyat çarşısında halen bulmak mümkündür.

Mardin Midyat: Medeniyetin Doğduğu Şehir

Müzeyi Andırıyor

Mardin Midyat, yöreye özgü taşlardan yapılmış evleriyle bir açık hava müzesini anımsatmaktadır. Evlerin çoğunda yaşam devam ettiği için iç mekânları görmeniz ev sahiplerinden izin alarak gezebilirsiniz. Ancak, Midyat’ın merkezinde bulunan Devlet Konuk Evi ziyarete açıktır. Büyük avluları ve manzaralı teraslarıyla dikkat çeken asırlık Midyat evlerinden birkaçı ise butik otele dönüştürülerek turizme kazandırılmıştır. Yörede mutlaka uğranması gereken adreslerden biri de Kuyumcular Çarşısı. Telkâri mücevherlerle konuklarını büyüleyen çarşıya, takıdan hiç hoşlanmayanların bile kayıtsız kalması zor.

Nasıl Gidilir?

Bu muhteşem yeri ziyaret etmenin en kolay yolu uçak yolculuğu yapmaktır. İstanbul’dan Mardin iline düzenli hava yolu seferleri düzenlenmektedir. Yaklaşık olarak 64 kilometrelik Mardin – Midyat yolu karayoluyla yaklaşık bir saat sürüyor. Bu iki nokta arasında otobüs hatları çalışıyor.

Mardin’de Kısaca Gezilecek Yerler

1- Kafro Köyü

2- Cevat Paşa Köyü

3- Devlet Konuk Evi

4- Meryem Ana Kilisesi

5- Midyat Evleri

6- Midyat Mağaraları

7- Midyat Kent Müzesi

8- Mor Gabrial Manastırı

#Mardin #Midyat

Yorum Formu
bottom of page