top of page

Melatonin Nedir? Vücuda Faydaları Nelerdir?

Genelde uyku problemi yaşayanların kullandığı melatonin hapı gündemdeki haberlerle merak konusu oldu. Melatonin beynin hemen altında yer alan pineal bez ya da diğer adıyla epifiz bezi tarafından salınımı gerçekleşir. Aynı zamanda bebeklerde uyku düzeninin sağlanmasına katkı sağlar. Bağırsak mikrobiotasını düzenler ve bağırsak kaslarını gevşemesine yardımcı olurken infantil koliğe engel olur. İşte melatoninin vücuda faydalarını inceleyelim.


Melatonin epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salınımı sağlanır. Biyoritmi (sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Pineolasit hücreleri ışığa oldukça duyarlıdır. Elektromanyetik dalga yoğunluğu arttıkça melatonin salgılanması azalır. Melatonin bir tür etanoamiddir. IUPAC isimlendirmesine göre adı N-[2-(5-methoxy-1H-indol-3-yl)ethyl]’dir.

Melatonin

Yaşlanmayı Geciktirici Etkisi Bulunmakta

Melatoninin etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun en temel vazifesi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Bu hormonu vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlamakla beraber, hücrelerin tazelenmesi, bağışıklık sisteminin güçlü hale gelmesi, uyku ritminin ve vücut ısısının ayarlanması gibi birçok biyolojik ve fizyolojik düzenlemelerde rol üstlenir. Bunun haricinde melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Bu sebeple lösemi ve diğer kanser hastalıklarına yakalananların mutlaka karanlık ortamlarda yatırılması istenmektedir. Yapılan son araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de bulunmaktadır.

Melatoninin çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliğinden dolayı kalp damar sistemini koruyucu etkileri olduğu yapılan çalışmalarla ortaya çıkarılmıştır. Yapılan çalışmalarda uzun zaman uykusuz kalan melatonin düzeyi azalmış kişilerin kalp krizi ve inme sıklığında artış olduğu gözlemlenmiştir. Yine melatoninin hormonunun yüksek antioksidan etkinliğinden ötürü yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu kabul görmektedir. Son yapılan çalışmalara da melatonin salgısının azaldığı uzun yıllar uykusuzluk problemi yaşayan hastalarda yaşlanmanın daha çabuk gerçekleştiği, iyi uyku uyuyan kişilerde yaşlanmanın daha yavaş ilerlediği gözlenmiştir.

#Melatonin

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page