top of page

Merkez Bankası Politika Faizini %17 Oranına Yükseltti

Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan artırarak %17 oranına yükseltti.

Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak %15 oranından %17 oranına çıkardı. Böylece yeni başkan Naci Ağbal ile birlikte 2. kez üst üste faiz artırımına gidildi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 23. Başkanı Murat Uysal’ın 7 Kasım tarihinde görevden alınıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın atanmasının ardından 2. Para Politikası Kurulu (PPK) gerçekleşti. Geçtiğimiz ay politika faizini 475 baz puan artırarak %10,25’ten %15’e çıkartan Merkez Bankası, bu ay da 200 baz puanlık faiz artırımına gitti. Böylece politika faizi %15’ten %17’ye yükseltildi.

Merkez Bankası’ndan gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %15’ten %17’ye yükseltilmesine karar vermiştir. Küresel ekonomiye dair veriler 3. çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

“GÜÇLÜ BİR PARASAL SIKILAŞTIRMA YAPILMASINA KARAR VERİLDİ”

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yıl sonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

“SIKILAŞTIRMA ADIMLARI ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞE KADAR SÜRDÜRÜLECEK”

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

#MerkezBankasıFaizi

Yorum Formu
bottom of page