• Yazar

Mevlüt Çavuşoğlu: Mayıs - Haziran Ayları Şimdiden Dolu!Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, turizmde mayıs ve haziran aylarının şimdiden rezerve edildiğini öne sürdü.


Küresel salgında bakanlıklarımız ile birlikte ele ele vererek tüm dünyaya güvenli turizm programını hazırladıklarını işaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Bu birçok ülkeye örnek oldu. Burada sertifikasyon ve denetimi çok önemliydi. Bunların denetimini de yakından takip ettik'' diyerek ifade etti.


Bunun önemli bir başarı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu. “Turizmde önde gelen ülkeleri de bu program kapsamında geçtik. Önce 2019 yılı hedefimiz olan önce 51 milyon hedefimize, sonra 70 milyon hedefimize ulaşacağız. Rezervasyonlara bakıyoruz şimdiden Mayıs, Haziran ayları dolu. İhracatımızı arttırmak için kurumlarımız ile omuz omuza çalıştık. 2021’de her ay bir rekor kırdık. Rekorlar kırmaya da devam ediyoruz. Toplamda dış ticaretimiz 500 milyar dolara yükseldi. İhracat ve ithalat arasında açığın kapandığını görebiliyoruz. İhracat için bütüncül bir yaklaşım gereklidir. Kurumlarımızın çalışmasına biz de destek veriyoruz. Bölgeleri, doğru okumak şart. Bunu doğru okumazsak firmalarımızı doğru yönlendirme yapamayız'' diyerek belirtti.