top of page

Mide Kanaması Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Mide kanaması kişilerin hayatını ciddi anlamda zorlayan tehdit eden bir rahatsızdır. Mide kanaması; gastrointestinal sistemde oluşan ağız, yemek borusu, mide, bağırsak, rektum ve anüsü kadar olan bölgeyi kapsayan komplikasyondur. Mide kanaması ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; üst gastrointestinal ve alt gastrointestinal bölgede meydana gelmektedir. 

Mide kanaması ortaya çıktığı andan itibaren kişinin hayatını etkileyen bir rahatsızlıktır. Şiddetli kanama çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Küçük çaplı gelişen mide kanamaları görüldüğünde kendiliğinden düzelebilmektedir. Ama kanama hangi şiddette olursa olsun mutlaka tespit edilerek ihmal edilmemelidir. Koyu renkli kanama, dışkının koyu renkli olması, kusma, baş dönmesi ve halsizlik semptomları şiddetli kanamanın vücuda etkileri olabilmektedir.

Mide Kanaması Belirtileri

Kronik olarak hafif bir şekilde yaşanan mide kanamaları kişinin kendisi tarafından fark edilemez ve bu durumun devam etmesi durumunda kişide kansızlık görülebilmektedir. Hafif ortaya çıkan kanamalar kişinin dışkısıyla dışarı atılmaktadır.

Ağır olarak meydana gelen mide kanamaların da; dışkı katran gibi koyu renk almaktadır. Kanamanın şiddetli olması halinde kişi fazla kan kaybı yüzünden baş dönmesi, halsizlik, gözlerin aniden kararması, solgun bir cilt oluşabilmekte ve kanlı kusma yaşanabilmektedir.

Mide Kanaması

Mide Kanamaları Genelde;

Üst gastrointestinal sistemde oluştuğunda yemek borusunda bulunan ülserden görülebilmektedir. Siroz hastalığı sebebiyle oluşan yemek borusu varisleri de kanamanın oluşma nedenlerindendir. Başka bir hastalığın neden olduğu kusma ve öğürme refleksi sonucu da aniden yemek borusunda kanama oluşabilmektedir. Kanı sulandırıcı ilaçların aşırı kullanımı da sebeplerinden biridir.

Alt gastrointestinal sistemde kalın bağırsak sebebiyle oluşan problemler sonucu kanamalar meydana gelmektedir. Ayrıca bağırsakta bulunan damarların büyümesi de kanamayı ortaya çıkarır.

Eğer kanamanın üst bölgede olduğu düşünülmekteyse endoskopi yoluyla ağızdan küçük bir hortum ile girilerek bu bölge tamamıyla incelenmektedir. Alt bölgede oluştuğu düşünülüyorsa; kolonoskopi yöntemiyle bölge kontrol edilir ve hekim gerek görürse parça alarak; incelenmesini isteyebilir.

Tedavisi ise kanamanın sebebine göre yapılmaktadır. Kanama kişinin başka hastalıkları için kullandığı ilaçlardan meydana gelmekteyse ilaçların kesilmesi istenmektedir. 

Sigara ve alkol kullanımı bırakmak, sağlıklı bir şekilde beslenmek çok önemlidir. Eğer dikkat edildiği ve söylenenlere dikkat edildiği halde kanama durdurulamıyorsa ameliyat ile müdahale edilebilmektedir.

#MideKanaması

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page