top of page

Milyonlarca Vatandaş Belirlenecek Asgari Ücreti Bekliyor

Milyonlarca vatandaş asgari ücret görüşmelerini yakından takip ediyor. Yeni belirlenecek ücret gelir kaybına uğrayan çalışanların, işsizlik ödeneği alanların doğrudan hayatlarında etkili olacak.

Bu yıl asgari ücrete yapılacak zam, geçmiş yıllardan farklı olarak çok daha fazla çalışan ve işsizin gelir seviyesini doğrudan etkileyecek. Asgari ücrete gelecek her bir kuruş zam yaklaşık 7 milyon asgari ücretlinin, asgari ücretin biraz üzerinde maaş alan çalışanların, milyonlarca asgari ücretin altında maaşla çalıştırılan kayıtsız işçilerin, işsizlik maaşı alan 255 bin işsizin, kısa çalışma ödeneği alan yaklaşık 1 milyon işçinin ve nakdi ücret desteğine mahkum olan 2 milyonu aşkın vatandaşın cebine yansıyacak.

“ASGARİ ÜCRETLİ 7 MİLYON VATANDAŞ”

Türkiye’de yaklaşık 7 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Bu yılki görüşmelerin pandemi ve ekonomik sıkıntıların derinden hissedildiği zamana denk gelmesi işverenlerle Türkiye’yi ucuz iş gücü cennetine çevirmeyi hedefleyen hükümetin  elini güçlendireceği ifade ediliyor. Ancak bu riski görüp güç birliğine giden işçi sendikaları ekonomik sıkıntıların sorumlusu değil mağduru olduklarını belirterek zam artı mağduriyetin karşılanmasını talep etti. Pazarlık görüşmelerinin ardından asgari ücrete en düşük %12, olağanüstü bir gelişme olmazsa en yüksek %18.33 zam yapılabileceği tahmin ediliyor. %18.33 zam, asgari ücretin 2.750 liraya çıkması anlamına gelse de genel beklenti %15 zam ve dolayısıyla 2.673 lira net asgari ücrette yoğunlaşıyor.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ”

Kısa çalışma ödeneği brüt asgari ücretin %60’ı ile %150’si oranında oluyor. Ancak son 12 aylık prime esas kazanç dikkate alındığı için asgari ücrete gelecek zam kısa çalışma ödeneğini aynı oranda değil, dahil olduğu ay oranında etkileyecek. Bu nedenle zammın etkisi yılın ikinci yarısına doğru hissedilecek. Nisan ayında 3 milyon 243 bin kişi kısa çalışmadan yararlandırıldı. Mayıs ayında bu sayı 3 milyon 283 bine çıkarak zirveye ulaştı. Ödenekten yararlandırılanların sayısı haziranda 1 milyon 775 bine, ağustosta 1 milyon 302 bine, eylülde 1 milyon 51 bine ve son olarak ekim ayında da 927 bine geriledi.

“DÜŞÜK ÜCRETLİLER”

İşçilik maliyetlerinden kaçınmaya çalışan bazı patronlar, yüksek ücret verse de işçisini devlete asgari ücretli gibi beyan ediyor. Bunun dışında milyonlarca işçi asgari ücretin bir kaç yüz lira üzerinde maaşlarla çalıştırılırken, çok sayıda işçi de kayıt dışı ve asgari ücretin altında çalıştırılıyor. Asgari ücrete gelecek her kuruş zam bütün bu kesimleri de doğrudan etki edecek.

#Asgariücret

Yorum Formu
bottom of page