top of page
  • Yazar

Moderna Aşısından Umut Verici Haber


Corona virüsü aşısı geliştirmiş olan Moderna, iki doz aşının üzerine yapılan üçüncü doz aşının Omicron varyantına karşı çok ciddi bir bağışıklık etkisi sağladığını açıkladı.

Yapılan araştırmaları kamuoyu ile paylaşmış olan ABD merkezli biyoteknoloji firması, yarım doz hatırlatma aşısı olanların Omicron varyantına karşı antikor seviyelerinin iki doz aşı olmuş birine göre 37 kat daha fazla olduğunu belirtti.

Daha önce BioNTech/Pfizer ortak bir açıklamada bulunarak üçüncü doz aşının antikor seviyelerini 25 kat artırdığını açıklamıştı. Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, yaptığı açıklamada, “Eğer gerekirse Omicron varyantını hedef alan bir aşıya da yatırım yapabiliriz. Omicron varyantlarının artması hepimizi endişelendiriyor. Fakat bu veriler Moderna’nın üçüncü doz aşısının antikor seviyelerini iki doz aşı olanlara oranla 37 kat artırıyor.” ifadeleri yer alıyordu. Bunların yanı sıra üçüncü doz aşının yarım doz yerine tam yapılması durumunda koruma oranının 83 kat arttığınının vurgusu yapıldı.

Bilim insanları Moderna’nın yarım doz hatırlatıcı aşısında Pfizer’ın tam doz hatırlatma dozundan çok daha fazla mRNA taşıdığı da aktarıldı.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page