Muhteşem Yenililiklerle 2021’e Merhaba Diyeceğiz.

Muhteşem Yenililiklerle 2021 yılında merhaba diyeceğiz. Yapay Zekadan, Robot Evcil Hayvanlar’a adını daha çok duyacağımız teknolojileri derledik.

Teknoloji bugün geçmişte hiç olmadıgı kadar hız kazanmış durumda ve ilerlemeye tam gaz devam etmekte. Teknoloji uzmanlarının tahminine göre, 2021 yılında teknolojide muhteşem değişiklikler olacak. Sağlık, bilim, teknoloji, kültür ve iş alanlarında 2021 teknoloji trendlerinde pek çok değişiklik bizleri bekliyor.

1. Yapay Zeka Yapay Zeka teknolojileri, günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Osari, Kindred ve Vicarious gibi ABD şirketleri, yapay zekayı zaten verimli bir biçimde kullanıyor. Büyük şirket ve kuruluşlar, yapay zeka kullanarak müşteri tecrübesini iyileştirmeye ve modernleştirmeye odaklanıyor. Bu durum 2021 yılında daha çok alanda karşımıza çıkacak. Önümüzdeki yıl, Siri, Google Asistan ve Alexa’nın bile yeteneklerinin çok ötesinde teknolojiler göreceğiz.


2. Dijital Görünmezlik

Günümüzde internet kullanırken kişisel bilgilerimizin ne kadar da önemli oldugunun farkındayız. İnsanlar, gün geçtikçe kişisel verilerini güvence altına almaya daha çok önem veriyor. Öte yandan, hükümetler de şirketlerin yerine getirmeleri zorunlu olan bazı katı kurallar uyguluyorlar. Şeffaflık ve takip edilebilirlik, insanların dijital mahremiyetlerini desteklemek için çok önemli bir unsur ve önümüzdeki yıl bu konuda daha büyük gelişmeler göreceğiz.

3. Token Smart Ring

Bluetooth ve NFC teknolojilerini kullanan Token Smart Ring, İç kısmında bir parmak izi sensörüne sahip olan yüzük sadece sahibi tarafından kontrol ediliyor. Bu yüzük cüzdanınızdan arabanızın anahtarlarına kadar her şeyi tek seferde çözmenizi sağlayacak. İhtiyaçınız olan tek şey yüzüğünüzün yanında olmasıdır.

4. Sanal Gerçeklik

Hem artırılmış gerçeklik hem de sanal gerçeklik ,eğitim, rehabilitasyon, eğlence, eğitim ve pazarlamada çok muhteşem bir etkiye sahip. VR ve AR, 2021’deki en önemli teknoloji trendleri olma yolunda. VR, bir kişiyi sanal bir ortama sokarken, AR, kullanıcı ortamını zenginleştiriyor. Sanal Gerçeklik ilk başlarda sadece oyun ve eğlence amacıyla kullanılıyordu. Şimdi ise eğitim için kullanılmaya başlandı. Samsung, Oculus ve Google Sanal Gerçeklik pazarında önemli çalışmalar yapmaya devam ediyorlar.

6. Robot Evcil Hayvanlar

Petoi Bittle adındaki ve avuç içi kadar olan bu robot köpek, kullanıcılara bir evcil hayvanla geçirebileceğiniz kadar eğlenceli ve eğitici bir deneyim vadediyor. Robot köpeğin, kolayca hareket etmesine yardımcı olan yaylı ayakları bulunuyor. Kullanıcılar, köpeklerini dilediği programla programlayarak eğitebiliyor ve bu da onları kodlama ve STEM eğitimi konusunda da gelişmelerine katkı sağlıyor.

7. Drone ile Teslimat

Amazon firmasının öncülük ettiği drone ile teslimat ilk olarak sadece ABD ‘de kullanılacak. İlk denemesini 2016 yılında yapılan bu teknolojinin yaygın hale gelebilmesi için çok çaba harcanması gereklidir. ABD ‘de drone teknolojilerine uçuş izni alabilmek son derece zor.

8. Akıllı Tarım Robotları

Cambridge Üniversitesi’nde geliştirilen Yapay zeka ile donatılan Vegebot’lar, tarladaki ürünlerin ne zaman hasat edilmeye hazır olduğunu belirlemek için karmaşık bir sistem kullanıyor. Robotlar herhangi bir müdahaleye gerek olmadan mahsulü hasat etmek için bir kesme sistemi de kullanıyor. 2021’de daha çok denemeye tabi tutulacak bu teknolojiyi yakın gelecekte tarlalarda bolca görebiliriz.

Tüm bu gelişmeler ışığında 2021 yılının insanlık adına daha da huzurlu mutlu bir yıl olmasını temenni ederiz.

#2021 #Teknoloji

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör